فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی در سفری غیرمنتظره به آتن به مذاکره برای انعقاد یک توافقنامه دریایی جدید با یونان متعهد شد.

به گزارش شیعه پرس به نقل از الجزیره، ژنرال «خلیفه حفتر» فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی پیش از شرکت در کنفرانس برلین پیرامون لیبی در اقدامی غیرمنتظره به آتن، پایتخت یونان سفر کرد.

«نیکوس دندیاس» وزیر خارجه یونان اعلام کرد که خلیفه حفتر روز جمعه پذیرفت که یک توافق آتش بس باید «بی اعتبار بودن قرارداد غیرقانونی میان ترکیه و دولت فائز السراج» را تصدیق کند.

گفتنی است که شورای وزرای دولت مستقر در طرابلس (دولت وفاق ملی لیبی) سال گذشته با دولت ترکیه توافقنامه‌ای در زمینه تعیین قلمرو دریایی منعقد کرد؛ توافقنامه‌ای که نه تنها اتحادیه اروپا بلکه کشورهای روسیه، ایالات متحده، اسرائیل و مصر نیز آن را به شدت محکوم کرده و عامل تشدید تنشها در شرق مدیترانه خواندند.

وزیر خارجه یونان در اینباره گفت: «از آنجا که ما [در گفتگوهای برلین] حضور نداریم، از کشور میزبان، آلمان انتظار داریم که در مورد موضوعات مرتبط با لیبی حامی و پاسدار موضع اروپا باشد».

این در حالی است که پیش از این مقامات یونان با ادعای اینکه منافع حیاتی آنها در معرض خطر است، خواستار شرکت در فرآیند صلح لیبی شده بودند، اما از آنها برای شرکت در کنفرانس لیبی دعوتی بعمل نیامد.

گفتنی است که ارتش ملی لیبی به رهبری خلیفه حفتر در بنغازی با دولت وفاق ملی لیبی در طرابلس به رهبری فائز السراج برای کسب قدرت در تعارض بسر می‌برد.