سنندج- نماینده ولی فقیه در استان کردستان عنوان کرد: برگزاری کنگره امام شافعی(رض) فرصت مطلوبی برای تقویت وحدت جهان اسلام و همفکری بیشتر مسلمانان برای همدلی است.

به گزارش پرس شیعه، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه در استان کردستان، آیت‌الله سیدمحمد حسینی‌شاهرودی در جلسه هماهنگی پیش کنگره بین‌المللی امام شافعی با اشاره به شخصیت و جایگاه علمی امام شافعی در جهان اسلام اظهار کرد: شخصیت بزرگ و ربانی امام شافعی باید در جهان اسلام بیشتر شناسانده شود.

وی عنوان کرد: آغاز فعالیت‌ها برای کنگره امام شافعی سابقه سه و چهار ساله دارد و از سال گذشته این موضوع وارد مراحل جدی و اجرایی شد.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان با اشاره به برگزاری پیش کنگره‌های امام شافعی در شهرهای استان بیان کرد: در ۴ شهر سنندج، سقز، بانه و دیواندره پیش کنگره‌های امام شافعی برگزار شده و با برنامه ریزی‌های انجام شده کنگره بعدی در شهر مریوان برگزار می‌شود.

وی به حضور چهره‌های علمی داخلی و شخصیت‌های شاخص بین‌المللی اشاره کرد و گفت: وجود شخصیت‌های مطرح علمی داخلی و علمای اقلیم کردستان عراق در این کنگره‌ها نشان دهنده اعتبار علمی این حرکت بزرگ فرهنگی در استان است و همه برای حضور در کنگره اصلی اعلام آمادگی کرده‌اند.

آیت‌الله حسینی‌شاهرودی به برگزاری کنگره اصلی در سال آینده اشاره کرد و افزود: با رایزنی‌های انجام شده امید است کنگره بین‌المللی امام شافعی در تهران و در ذیل کنفرانس وحدت کشورهای جهان اسلام برگزار شود که ان‌شاالله تاثیرگذاری وسیعتری داشته باشد.

وی اظهارداشت: همه علما و اساتید باید برای کیفیت دهی بیشتر به بخش علمی کنگره امام شافعی وقت بیشتری صرف کرده و برنامه ریزی منسجم تری انجام دهند.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان با اشاره به شخصیت علمی امام شافعی(رض) افزود: شخصیت فردی امام شافعی به عنوان یک شخصیت جامع که مبتکر اجتهاد است درخور توجه است.

وی عنوان کرد: تفکر تکفیری و وهابی که ساخته دست آمریکا و صهیونیست‌ها است امروزه به عنوان اسلام جعلی به همه دنیا معرفی می‌شود و تفکر تکفیر تمدن اسلامی را نشانه گرفته است.

آیت‌الله حسینی‌شاهرودی گفت: قبل از وقوع انقلاب اسلامی دنیا از سوی استعمارگران به دو قطب غرب و شرق به سرپرستی کشورهای استثمارگر تقسیم شده بود که هر یک از این ابرقدرت‌ها تنها در پی دستیابی به منافع خود بودند.

وی افزود: وقوع انقلاب اسلامی تمدن اسلامی با قدرت در مقابل تمدن شرق و غرب ایستاد و پایه‌های پوشالی این تمدن‌ها را فرو ریخت و بسیاری از نظریات مهم بین‌الملل را نقض و به چالش کشید.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان بیان کرد: هدف دشمنان مسلمین تنها کشتار مسلمانان است برای آنها فرق نمی‌کند در کدام کشور اسلامی مسلمانان کشته شوند و به دنبال تجزیه و تکه تکه کردن کشورهای اسلامی برای از بین بردن قدرت مسلمانان و ایجاد تفرقه و درگیری هستند.

وی ادامه داد: آنچه به عنوان تمدن اسلامی در حال معرفی به دنیا است حاصل سال‌ها تلاش آمریکا و رژیم صهیونیستی برای مخدوش کردن چهره این دین رحمانی است که بسترها و زمینه‌های آن را این کشورها فراهم کردند.

آیت‌الله حسینی‌شاهرودی افزود: انقلاب اسلامی ایران موجب مطرح شدن اسلام در کل دنیا شده است و به دلیل گرایش مردم بسیاری از کشورها، دین اسلام در بعضی از این کشورها به دین دوم آن کشور تبدیل شده است.

وی اظهار کرد: جنگ‌ها و درگیری‌هایی که گریبان‌گیر مسلمانان در کشورهای اسلامی شده به دلیل تفکرات غلط و افراطی است که پیروان همه مذاهب اسلامی برای مبارزه با این تفکرات انحرافی باید به میدان بیایند.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان گفت: پیروان هر مذهبی باید اصول درست خودشان را پیدا کنند و اصول جعلی و تحریفات را کنار بزنند که از این طریق تمدن اسلامی در سراسر گیتی هرچه بیشتر شکوفا شود.

وی به همکاری سران بعضی از کشورهای اسلامی با رژیم صهیونیستی اشاره کرد و افزود: متاسفانه می‌بینیم که سران بعضی از کشورهای اسلامی دست در دست اسرائیل دارند مثلا السیسی ریس جمهور مصر، کشوری که سابقه طولانی مبارزه با رژیم غاصب صهیونیستی دارد از نتانیاهو و رژیم کودک کش صهیونیستی تعریف و تمجید کرده است.

آیت‌الله حسینی‌شاهرودی افزود: همه باید به فرصت‌هایی که برای تقریب و وحدت پیش می‌آید توجه بیشتری کنیم همین کنگره امام شافعی یک فرصت خوب برای تقویت وحدت جهان اسلام و همفکری بیشتر مسلمانان است.

وی گفت: کنگره امام شافعی یکی از اقداماتی است که در راستای کمک به پروژه عظیم تمدن‌سازی اسلامی و در جهت تقویت وحدت و همگرایی بیشتر پیروان مذاهب انجام می‌گیرد.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان به زیرساخت‌های عمرانی احداث شده در استان اشاره و افزود: احداث کتابخانه امام خامنه‌ای، مجتمع علمی پژوهشی امام شافعی، ساخت و تجهیز مدرسه علوم دینی حضرت خدیجه و دارالقرآن بین‌المللی سنندج فضای بسیار مناسبی را برای جویندگان علوم حوزوی فراهم می‌آورد که بتوانند با استفاده از امکانات بهتر در مسیر پژوهش و خدمت به استان قدم بردارند.

وی با بیان اینکه سایت شافعی نیوز نیز یکی دیگر از ابزارهای اطلاع رسانی و توسعه پژوهش در استان است، بیان کرد: بخش فارسی این سایت به همت پژوهشگران حوزه علوم دینی راه اندازی شده است و در سال آینده سه زبان عربی، انگلیسی و کردی نیز به این پروژه اضافه می‌شود.

آیت‌الله حسینی‌شاهرودی گفت: اگر بخواهیم به پروژه تمدن سازی اسلامی کمک کنیم باید از ظرفیت بزرگان و علما برای معرفی اسلام بهره ببریم و همه دنیا باید بدانند که پیروان مذاهب اسلامی افرادی متعادل هستند