قم – مدیر حوزه‌های علمیه کشور، حوزه‌های علمیه را پیشگام در اجرای احتیاطات پزشکی و کارشناسی دانست و گفت: صیانت از نظام در برابر هجمه‌های دشمنان و همراهی با مردم را از اولویت‌های خود می‌دانیم.

به گزارش شیعه پرس به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت الله علیرضا اعرافی در نشست شورای معاونین حوزه‌های علمیه که در سالن جلسات آیت الله حائری مرکز مدیریت برگزار شد، گفت: مواجه و برخورد حوزه علمیه با اپیدمی وسیع ویروس کرونا باید جامع، دینی و قرآنی باشد، چرا که دین و قرآن در این رابطه و حوادث بلایا ما را به نگاه آسمانی و بسیار جامع مجهز و دعوت می‌کند و این نگاه و رویکرد را باید استخراج و تبیین و به جامعه ارائه کرد.

مدیر حوزه‌های علمیه افزود: آنچه در این عالم رقم می‌خورد، آزمون و فتنه‌ای برای بشر است، ولی در این حوادث به عنوان حوادث ویژه، در آن ابتلای خاصی است. اگر چه از این منظر کلی هرچه در این عالم است «لِیَبْلُوَکُمْ أَیُّکُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا»»، همه عالم برای بلا است و در جای دیگر آمده به «کُلُّ نَفْسٍ ذائِقَهُ الْمَوْتِ وَ نَبْلُوکُمْ بِالشَّرِّ وَ الْخَیْرِ فِتْنَهً»، سوره انبیاء آیه ۳۵، همه فتنه و آزمون است، اما این نوع حوادث می‌شود لَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیْ‌ءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِنَ الْأَمْوالِ وَ الْأَنْفُسِ وَ الثَّمَراتِ وَ بَشِّرِ الصَّابِرِینَ.

وی اظهار داشت: بنابراین در سلسله مراتب خلقت، آزمون و امتحان است و همه مظاهر عالم برای آزمون است و شر و خیر نسبی عالم برای آزمون است و همین طور سلسله حوادث می‌بینیم در همه جا، فلسفه آزمون و رشد تعالی بشر است تا به امتحان‌های خاصی می رسیم که موج، ترس و مرگ و مرض تولید می‌کند، این به عنوان آزمون خاص است. طبعاً این حادثه هم آزمون خاص را در درون خود ایجاد می‌کند. البته این حوادث ویژه در این طرف، شبیه ایام الله درآن طرف و باید بیداری خاصی ایجاد کند.

آیت الله اعرافی گفت: اولین درس چنین حادثه‌ای این است که چشم بشر را به قدرت برتر باز کند. می‌بینیم ویروسی با ابعاد ناچیز همه را عاجز می‌کند. این اولین درس بزرگ است که چشم ما را به حقیقت بزرگ و مبدا باز می‌کند.

وی بیان داشت: درس دوم این است که این نوع حوادث فاصله بین دنیا و آخرت را کم می‌کند. اینها با هم فاصله‌ای ندارد. دنیا محاط به عالم غیب است. شبیه آنچه که در جنین است که محاط به عالم طبیعت است. ما هم به آن عالم محاط هستیم. بین دنیا و آن عالم فاصله‌ای نیست، چون محاط به آن هستیم منتها حوادث بشر این فاصله را زیاد می‌کند.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه از پیام‌های دیگر این حادثه خودسازی درون، نو سازی انسان و جامعه نسبت به ارزش‌های غیبی و ارزش‌های دینی برشمرد و ادامه داد: از دیگر آثار این حادثه، لازمه خلقت عالم و طبیعت و ازسوی دیگر حوادث لازمه تکامل بشر است.

آیت الله اعرافی افزود: این دردها و رنج‌ها بود که بشر را متحول کرده و همه تحولات علمی و تکامل بشر در بستر رنج‌ها و بلاها محقق شده است و حتماً این نوع مسائل باید بشر را به سوی تکامل بیشتر و پیشرفت‌های علمی بیشتر هدایت کند.

وی ادامه داد: خدای متعال در سوره بقره اشاره می‌کند «لَنَبْلُوَنَّکُمْ بِشَیْ‌ءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَ الْجُوعِ وَ نَقْصٍ مِنَ الْأَمْوالِ وَ الْأَنْفُسِ وَ الثَّمَراتِ وَ بَشِّرِ الصَّابِرِینَ». ضربه‌ای که می زنیم و شوکی در جان، اقتصاد و آرامش روانی و روحی انسان‌ها وارد می‌کنیم. اینها بلا است و مهمترین موضع بشر در این مورد، صبر است.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با اشاره به پیام و عبرت‌های این حادثه اظهار داشت: اولین پیام و درس حوادث خاص، این است که انسان را به مبدا و خالق هستی توجه می‌دهد تا بشر بفهمد همه چیز در دست موجود برتر یعنی خالق هستی است. پس اولین درس در این حوادث آشنا کردن و قرب انسان با خالق هستی می‌باشد.

وی بیان داشت: عبرت دیگر این نوع حوادث، توجه دادن به بشر، نسبت به کم بودن فاصله بین دنیا و آخرت است. این نوع حوادث بیانگر این است که انسان با آخرت فاصله‌ای ندارد و فاصله کم است. پس قرب به مبدا و نگاه به آخرت، دو درس مهم است.

آیت الله اعرافی با بیان اینکه درس دیگر این نوع اتفاقات، خودسازی نسبت به ارزشها و توجه به درون است، گفت: معتقدیم این نوع مسائل موجب تکامل و رشد بشرخواهد شد، چرا که اکثر بلاها دارای چنین خصوصیاتی است.

مدیرحوزه های علمیه افزود: خدای متعال می‌فرماید: ضربه و شوک در ابعاد سلامت، اقتصاد و آرامش روانی وارد می‌کنیم و این بلا است و مهمترین رسالت و موضع بشر در این نوع مسائل، صبر است.

وی بیان داشت: صبر به معنای موضع انفعالی در هم فرورفته نیست؛ بلکه موضع فعال انسان مؤمن در مورد حوادث است. صبر به معنای اینکه انسان در برابر حوادث بزرگ، موضع فعال می‌گیرد، خود را نمی بازد و برای رفع مشکلات تلاش و برنامه ریزی می‌کند نه ایستادن و حرکت نکردن.

عضو شورای عالی حوزه اظهار داشت: موضع حوزه‌های علمیه در این حوادث بزرگ، صبر و مقاومت، ایستادگی، پایدار بودن و توجه به همه ابعاد علمی، اخلاقی، سیاسی و برنامه ریزی، تلاش و …است.

مدیرحوزه های علمیه افزود: این مشکل فعلی دارای ابعاد وسیع سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و … است، باید از این حادثه درس بگیریم تا بتوانیم در ابعاد مختلف، ضمن مقاومت و برنامه ریزی و موضع گیری صحیح، برای حوادث بعدی آماده شویم.

وی در ادامه در خصوص برخی اظهار نظرها پیرامون موضع حوزه‌های علمیه درباره بیماری کرونا اظهار داشت: بر اساس آموزه‌های متعالی اسلام و مطابق نظرات مقام معظم رهبری و مراجع تقلید، مبنای عمل حوزه‌های علمیه حرکت بر مبنای کارشناسی‌های معتبر علمی بوده است.

آیت الله اعرافی حوزه‌های علمیه را پیشگام در اجرای احتیاطات پزشکی و کارشناسی دانست و ضمن محکوم کردن برخی تلاش‌ها برای تضعیف نظام و عقاید مردم بیان کرد: حوزه‌های علمیه صیانت از نظام جمهوری اسلامی در برابر امواج طوفانی هجمه‌های دشمنان و همراهی و همدردی با مردم را از اولویت‌های خود می‌داند و در برابر هجمه سنگین سیاسی، فرهنگی، علیه نظام و مقدسات، فعالانه و با نشاط در صحنه خواهیم ماند.

مدیر حوزه‌های علمیه ضمن تقدیر از حضور مسئولانه و دلسوزانه حوزه‌های علمیه در کنار مردم، از تلاش‌های خالصانه و ایثارگرانه طلاب جهادی در بیمارستان‌ها و پیگیری مسائل شرعی مربوط به درگذشتگان این بیماری نیز تقدیر کرد و افزود: حضور طلاب در قم و سایر استان‌ها، کمتر از همراهی و حضور در جریان سیل ابتدای سال نیست و بلکه از جهاتی در شرایط سخت‌تری به ایفای نقش اجتماعی خود مشغولند.

وی سیاست بنیادین حوزه‌های علمیه در این حوادث را ابتنای مسائل کارشناسی و همراهی مسئولان و همدلی و همدردی با مردم به ویژه اقشار آسیب دیده در عین پویایی و نشاط اجتماعی و رشد و ارتقای نظامات آموزشی، پژوهشی و تبلیغی حوزه‌های علمیه و تبدیل تهدیدها به فرصت‌ها و بهره گیری از فناوری‌های نوین و نگاه جامع به حوادث و حمایت‌های مادی و معنوی و کمک به نظام برای عبور از مقاطع سخت و تبدیل کردن چالش‌ها به مقاطعی برای پیشرفت و کمال جامعه معرفی کرد.

خاطرنشان می‌شود: در ابتدای این جلسه حجت الاسلام زمانی، مسئول دفتر اجتماعی سیاسی حوزه‌های علمیه، ضمن گزارشی از فعالیت‌های صورت گرفته در ستاد بحران حوزه در ارتباط با بحث کرونا گفت: در همان ابتدای این مسئله، این ستاد با جدیت وارد میدان شد و در این رابطه کمیته‌های اعزام، توزیع، پشتیبانی، اقتصادی و کفن و دفن شرعی و… با حضور طلاب و روحانیون جهادی راه اندازی شد.

وی افزود: در این رابطه فعالیت‌های جهادی بسیار خوبی از سوی طلاب و روحانیون جهادی شکل گرفته و توانسته‌اند فعالیت بسیار خوبی انجام دهند تا جایی که این مسئله مورد استقبال بسیار خوب پزشکان و کادر درمانی استان قم قرار گرفته است.