هاشم الموسوی دبیر کل حزب الدعوه عراق که به دلیل ابتلا به بیماری در یکی از بیمارستان های تهران بستری بود ، درگذشت.

به گزارش پرس شیعه به نقل از شبکه السومریه؛ هاشم الموسوی سال ۱۹۳۹ در بصره در جنوب عراق به دنیا آمد، و در مؤسسه تربیت معلم به تحصیل پرداخت و سال ۱۹۵۹ به حزب دعوت اسلامی پرداخت و اولین سخنگوی این جنبش در بصره بود.

الموسوی سال ۱۹۷۲ به علت فعالیت سیاسی چند ماه زندانی شد و سال ۱۹۷۴ پس از بازداشت شیخ عارف البصری مسئولیت رهبری حزب دعوت اسلامی را به دست گرفت و به بازسازی این حزب پرداخت حزبی که به علت بازداشت و اعدام اعضایش به دست رژِیم بعثی صدام انسجام خود را از دست داده بود.
الموسوی سال ۱۹۷۵ عراق را به مقصد کویت ترک کرد و مسئولیت حزب الدعوه اسلامی به بردارش علی سپس به برادر دیگرش جواد واگذار شد، که این دو برادر سرانجام به دست رژیم بعث اعدام شدند. با اعدام آنها در اوایل دهه هشتاد حزب حزب الدعوه دچار فروپاشی شد.
هاشم الموسوی نظریه پرداز اصلی حزب الدعوه بود و ۷۰ درصد از افکار و عقاید مکتوب این حزب از قلم وی تراوش کرده است.
هاشم الموسوی که معروف به ابوعقیل است ، مؤسسه “دار التوحید” را تشکیل داد و پس از خروجش از عراق به “دار البلاغ” تغییر نام داد.
هاشم الموسوی ۱۲۰ کتاب تألیف کرده است که صفحات این کتاب ها به ۱۵۰ هزار صفحه می رسد و ۸ میلیون و ۵۰۰ هزار نسخه از کتاب های وی در کشورهای اسلامی مختلف منتشر و به ۲۷ زبان ترجمه شده است که موضوع همه این کتاب ها مطالب اسلامی است، و الموسوی هیچگاه نام خود را کتاب هایش ذکر نکرد .
حزب الدعوه یکی از احزاب فعال در عرصه سیاسی عراق است و اعضای این حزب سمت هایی را در دولت به دست گرفته اند . خضیر الخزاعی یکی از اعضای این حزب است که مدتی متصدی سمت معاون رئیس جمهوری بود . حزب الدعوه هم اکنون نیز چند وزارتخانه را از جمله بهداشت و درمان و کار و امور اجتماعی در دست دارد.