سه سازمان حقوق بشر بحرینی (غیر وابسته به حکومت بحرین) در بیانیه‌ای مشترک در خصوص عدم قدرت یمن برای مقابله با شیوع و همه‌گیری کرونا بعلت جنگ تحمیلی علیه آن اعلام خطر کردند.

به گزارش شیعه پرس، “مؤسسه خلیج فارس برای دموکراسی و حقوق بشر (GIDHR)، انجمن حقوق بشر بحرین (BFHR)، سازمان سلام/ صلح برای دموکراسی و حقوق بشر(SALAM DHR)” در این بیانیه اظهار داشتند با توجه به تخریب ۹۵٪ از سیستم بهداشتی یمن از زمان آغاز جنگ نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی علیه این کشور، نگرانی‌های شدیدی در مورد امنیت بهداشتی در یمن در خصوص شیوع بیماری مسری کرونا وجود دارد. این سازمانها از جامعه جهانی و سازمان ملل متحد خواستند تا تمامی سازوکارهای ممکن را فعال نمایند تا عربستان سعودی و امارات متحده عربی ملزم شوند به محاصره تحمیلی بنادر یمن و کلیه عملیات‌های نظامی پایان داده و به بازسازی بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی ویران شده طی حمله‌های نیروهای ائتلاف اقدام نمایند.

در این بیانیه آمده است سازمان بهداشت جهانی تا به امروز بیش از ۳۸۱۰۰۰ مورد از ابتلاء به ویروس کرونا (Covid 19) را در ۱۹۵ کشور به ثبت رسانده که تاکنون به وفات بیش از ۱۶۵۰۰ نفر انجامیده است. این بیماری همه گیر باعث شده است که بسیاری از کشورها در راستای تلاش برای مهار این ویروس و یا کاهش سرعت شیوع آن از تمامی منابع بخش پزشکی خود بهره برداری کنند.

این در حالیست که یمن طی ۵ سال گذشته یعنی از زمان آغاز حملات ائتلاف به رهبری عربستان سعودی و امارات متحده عربی علیه آن در مارس سال ۲۰۱۵ تمامی منابع بهداشتی خود را مورد استفاده قرار داده است.

همچنین پیش از این در نوزدهمین شماره نشریه حقوقی “مؤسسه خلیج فارس برای دموکراسی و حقوق بشر” در بیانیه این مدسسه به اظهارت وزارت بهداشت یمن اشاره شده است که “بین ۹۲ تا ۹۵٪ تجهیزات در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی یمن تا پایان سال ۲۰۱۸ نابود شده اند.” براساس گزارشی که در ژوئن سال ۲۰۱۹ توسط یونیسف منتشر شد “تنها ۵۱٪ از کل مراکز درمانی در یمن عملیاتی هستند.”

باقر درویش رئیس “انجمن حقوق بشر بحرین” (BFHR) با اشاره به اینکه نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان و امارات بطور عامدانه و مستقیم بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی را مورد هدف حمله قرار می‌دهند گفت: این حملات بیش از ۷۰ مرکز بهداشتی را از ماه مارس سال ۲۰۱۵ نابود کرده اند و در اوت ۲۰۱۵ بیمارستان الثوره یمن مورد چندین حمله قرار گرفت که موجب کشته شدن بیش از ۱۶۰ نفر شد. وی افزود نقض قوانین بین المللی بشری و اجساد پاره پاره کودکان قربانی در یمن همان اصلاحاتی اند که ولیعهد عربستان داعیه انجام آنها را دارد!

یحیی الحدید رئیس “مؤسسه خلیج فارس برای دموکراسی و حقوق بشر” (GIDHR) نیز در این خصوص گفت: محاصره تحمیلی علیه یمن باعث فقدان مستلزمات ضروری پزشکی، واکسن و دارو در این کشور شده است. در یمن در نتیجه ویرانی سیستم بهداشتی و زیرساخت‌های کشور که از جمله شبکه‌های آب تصفیه شده و سیستم فاضلاب را دربرگرفته، شاهد ظهور مجدد برخی از بیماری‌های همه گیر نیز هستیم. وی افزود قابل توجه است در گذشته یمن بر کادر پزشکی خارجی تکیه داشته که این افراد با آغاز جنگ به کشورهای خود بازگشته اند.

همچنین خسارات ناشی از جنگ بر توانایی‌های سیستم بهداشت یمن تأثیر گذاشته و آن را درگیر برآوردن نیازهای پزشکی روزانه و مقابله با برخی از بیماری‌های دیگر که قابل پیشگیری اند (به عنوان مثال کورولا) نموده است. الحدید تاکید کرد ما در خصوص توانایی یمن در مقابله با بیماری همه گیر به عنوان مثال کرونا بشدت نگران هستیم چراکه یمنی‌ها در برخی مناطق امکان دسترسی به آب تمیز یا محصولات لازم بهداشتی را ندارند.

سید یوسف المحافظه نایب رئیس “سازمان سلام/صلح برای دموکراسی و حقوق بشر” (SALAM DHR) نیز در این راستا گفت: اپیدمی کورونا باعث شده است تا مردم جهان رنج یمنی‌هایی را که تحت محاصره زندگی می‌کنند احساس کنند. محاصره یمن بروز نمونه این رنجی است که باید متوقف شود؛ کشتن غیرنظامیان، بمباران بیمارستان‌ها و گرسنگی میلیون‌ها کودک. اینها جنایاتی است که باید متوقف گردند و ارزشهای والای انسانی باید بر این جنگ پوچ و ظالمانه مسلط گردد.