نخست وزیر مکلف عراق در سخنانی تأکید کرد: در سایه شیوع کرونا جامعه جهانی باید تحریم ها علیه ایران را برای مبارزه با این ویروس، لغو و یا آن‌ها را کاهش دهد.

به گزارش شیعه پرس به نقل از سومریه نیوز، «عدنان الزرفی» نخست وزیر مکلف عراق خواستار لغو یا کاهش تحریم‌های ضد ایرانی شد.

بر اساس این گزارش، وی در این خصوص گفت: در سایه شیوع کرونا جامعه جهانی باید تحریم ها علیه ایران را برای مبارزه با این ویروس، لغو و یا آن‌ها را کاهش دهد.

الزرفی ادامه داد: کمک به ایران در زمینه مبارزه با کرونا از طریق لغو یا کاهش تحریم ها علیه آن و ارائه کمک های پزشکی به این کشور می تواند از وقوع یک فاجعه انسانی در این کشور ممانعت به عمل آورد.

نخست وزیر مکلف عراق اظهار داشت: کمک به ایران همچنین می تواند پیامدهای ناشی از شیوع کرونا در کشور همسایه یعنی عراق را کاهش دهد؛ زیرا بیشترین ارتباطات را با همسایه ایرانی خود دارد.

گفتنی است، اخیراً نیز بیش از ۶۰ سازمان، نهاد و انجمن در سطح کشورهای عربی با امضای بیانیه ای مشترک خواستار لغو فوری تحریم های ضد ایرانی شدند. پیش از آن نیز طرفهای بین المللی بر لزوم لغو فوری تحریم های آمریکایی ها علیه تهران تأکید کردند. با این همه، سردمداران آمریکایی همچنان ترجیح می دهند با حفظ تحریم ها و تشدید آنها، از ویروس کرونا به عنوان فرصتی برای تسویه حساب های سیاسی با جمهوری اسلامی ایران استفاده کنند.

تمامی این تلاش های خصمانه علیه جمهوری اسلامی ایران از سوی ایالات متحده آمریکا در حالی است که عجز و ناتوانی مقامات این کشور در مقابله با کرونا در کشور خود برای افکار عمومی در منطقه و جهان، آشکار شده است.