دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه ایران بر مبنای رفتار اسلامی سعی در حل و فصل بحران‌های منطقه دارد گفت:گزینه نظامی، اراده سوریه و بحرین را برای انتخاب حاکمیت خود تغییر نخواهد داد.

به گزارش پرس شیعه، یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان عصر امروز با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و پیرامون تحولات منطقه و گسترش همکاری های دو کشور در ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی گفتگو کرد.

علی شمخانی در این دیدار با اشاره به روابط تاریخی عمیق و مستحکم دو کشور که همگرایی کم نظیری را در روابط منطقه ای ایجاد نموده است تاکید کرد؛ مهمترین اولویت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران توسعه همه جانبه با همسایگان و ارتقاء مناسبات سازنده مبتنی بر تامین منافع مشترک است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی عمان را دوست، همکار و شریک قابل اعتماد جمهوری اسلامی ایران در منطقه عنوان کرد و اظهار داشت: باید با بهره گیری از فضای پسابرجام، تلاشی مشترک برای ترمیم فاصله عمیق میان روابط سیاسی با همکاریهای اقتصادی دو کشور شکل بگیرد.

وی با تاکید بر مشی پایدار جمهوری اسلامی ایران در پیگیری مناسبات مبتنی بر خویشتنداری و تفاهم با همسایگان تصریح کرد: برخی کشورهای منطقه با اقدامات و رفتارهای شتاب زده و متکبرانه ضمن از میان بردن زمینه تفاهم و گفتگو، امکان مدیریت بحرانهای منطقه ای را با چالشهای جدی روبرو ساخته اند.

شمخانی افزود: جمهوری اسلامی ایران خود را شریک آلام آسیب دیدگان از تروریسم و تهاجم نظامی غیرمشروع در منطقه می داند و بر مبنای رفتار اسلامی سعی در یاری رسانی و حل و فصل بحران ها به منظور اجتناب از افزایش تلفات مادی و معنوی در جهان اسلام دارد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: در حالی که گزینه نظامی برای دستیابی به اهداف سیاسی از ادبیات راهبردی حذف شده است، برخی کشورهای منطقه با تلاش برای اعزام نیرو و تامین تجهیزات نظامی برای نجات تروریست ها و معارضان مسلح همچنان بر پیگیری رفتارهای مخرب و غیر منطقی اصرار دارند.

دریابان شمخانی با بیان اینکه اولویت ایران احترام به خواست مردم و حق ملت ها در تعیین سرنوشت خود است خاطرنشان کرد: گزینه های نظامی در سوریه و بحرین و بمباران مردم یمن هیچ یک نخواهد توانست اراده ملت ها را برای انتخاب حاکمیت خود تغییر دهد.

نماینده مقام معظم رهبری افزود: امنیت خلیج فارس و منطقه، امنیت همه است و هر نوع تنش آفرینی و بحران به ضرر کشورهای منطقه و تامین کننده اهداف نظام سلطه است.

یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان نیز ضمن تاکید بر لزوم بهره گیری از تجربیات گذشته و پرهیز از اقداماتی که افزایش تنش و بحران در منطقه را به دنبال خواهد داشت بر خاتمه استفاده از ابزارهای نظامی برای رفع اختلافات سیاسی تاکید کرد.

وی فعال‌ سازی ظرفیت های بالقوه در حوزه همکاری های اقتصادی میان دو کشور را ضرورتی غیرقابل اجتناب عنوان کرد و اظهار داشت: موقعیت جغرافیایی و پتانسیل های علمی، فنی، صنعتی و مالی ایران و عمان چشم انداز بسیار روشنی را در توسعه همکاری های اقتصادی با هدف ایجاد رونق و دستیای به بازارهای صادراتی جدید پیش روی دو کشور قرار داده است.