اعضای شورای همکاری خلیج فارس، همراهی کامل خود را با تصمیم عربستان برای قطع کمک های نظامی به لبنان و بازنگری در روابط با این کشور، اعلام کردند.

به گزارش پرس شیعه، “عبداللطیف بن راشد الزیانی” دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس با بیان این که موضع گیری های رسمی لبنان، با اجماع کشورهای عربی همخوانی ندارد؛ اعلام کرد که کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، از تصمیم عربستان برای قطع کمک های تسلیحاتی به ارتش و نیروهای امنیت داخلی لبنان و همچنین بازنگری در روابط با این کشور حمایت و با آن همراهی می کنند.

وی ادعا کرد که لبنان، در تصمیم گیری های خود به منابع قدرت های منطقه ای بیگانه وابسته شده است و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، از این بابت به شدت متاسفند، زیرا این رویکرد، با امنیت قومی اعراب و منافع امت عربی مغایر است.
الزیانی سپس از دولت لبنان خواست در سیاست ها و موضع گیری های خود بازنگری کند.

عربستان سعودی، روز جمعه ۳۰ بهمن، از متوقف کردن کمک ۳ میلیارد دلاری به ارتش لبنان خبر داد و مدعی شد دلیل توقف کمکهای تسلیحاتی این است که “مواضع لبنان با روابط برادرانه دو کشور همخوانی ندارد.”

حزب‌الله لبنان، عصر جمعه ۳۰ بهمن، با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به این ادعای عربستان، اعلام کرد: جامعۀ جهانی می‌داند که عربستان سعودی به دلیل حمله به یمن و توطئۀ کاهش قیمت نفت، در بحران مالی شدیدی گرفتار شده و متهم کردن حزب الله در این زمینه، تلاشای ناکام است که هیچ عقل سلیمی آن را نمی پذیرد.