اقتصاد که زمانی بزرگترین دارایی انتخاباتی ترامپ محسوب می‌شد؛ اکنون به پاشنه آشیل او در انتخابات ۲۰۲۰ تبدیل شده است.

به گزارش شیعه پرس به نقل از ایندپندنت، «مدل اقتصادی آکسفورد» که ازجمله مدل‌های انتخاباتی قابل استناد در سطح ملی است، شکست مفتضحانه‌ای را برای دونالد ترامپ رئیس جمهور متکبر آمریکا در رقابت انتخاباتی ۲۰۲۰، پیش‌بینی کرده است.

این مدل از شاخص‌هایی چون بیکاری، درآمد و سطح تورم برای پیش‌بینی نتایج انتخاباتی استفاده می‌کند و این بار حدس می‌زند به دلیل تبعات اقتصادی ناشی از شیوع کرونا، ترامپ به عنوان اصلی‌ترین مدعی قدرت در آمریکا با اختلافی چشمگیر، نتیجه را به «جو بایدن» رقیب دموکرات، واگذار خواهد کرد.

طبق پیش‌بینی این مدل، ترامپ فقط قادر به کسب ۳۵ درصد از آراء انتخاباتی ۲۰۲۰ است حال آنکه تا پیش از همه‌گیری کرونا، این رقم ۵۵ درصد بود.

گفتنی است مدل اقتصادی آکسفورد، نتیجه ۱۶ مورد از ۱۸ رقابت انتخاباتی آمریکا را که در ادوار گذشته برگزار شده، به درستی پیش‌بینی کرده است و با استناد به آن، باید گفت ترامپ برای پیروزی در رقابت نوامبر ۲۰۲۰، به یک معجزه اقتصادی نیاز دارد.

با این حال، کارشناسان بر این باورند که نتیجه انتخابات ۲۰۲۰، به سیر تحول بیماری کرونا بستگی دارد. در واقع، چنانچه شمار مبتلایان به کرونا در آمریکا همچنان به سیر صعودی خود ادامه دهد، مردم به این نتیجه می‌رسند که اقدام ترامپ در بازگشایی مشاغل زودهنگام بوده و او از این بابت، مقصر است.

با این همه، ممکن است این ۶ ماه، به ترامپ فرصتی بدهد تا با بازآرایش کارزار انتخاباتی علیه بایدن و مقصر جلوه دادن چین، شانس خود برای پیروزی را احیاء کند.

سطح مشارکت رای دهندگان دموکرات نیز در تعیین سرنوشت سیاسی ترامپ دخیل است.

نهایت آنکه، مدل‌های انتخاباتی برای شرایط عادی طراحی شده‌اند حال آنکه شرایط شیوع کرونا به هیچ وجه عادی نیست و این احتمال که پیش‌بینی‌های مدل اقتصادی آکسفورد، درست از آب در نیاید، بعید نیست.