وزیر خارجه آمریکا در تلاش برای احیای مذاکرات سازش بین رژیم صهیونیستی و تشکیلات خودگردان فلسطین امروز یکشنبه در امان پایتخت اردن با رئیس این تشکیلات دیدار می‌کند.

به گزارش  پرس شیعه، به نقل از خبرگزاری سما، وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که «جان کری» امروز یکشنبه با محمود عباس در امان دیدار خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، «ریاض المالکی» وزیر خارجه اردن در این باره گفت که در دیدار کری و محمود عباس طرح های آمریکا در خصوص به جریان انداختن طرح صلح عربی بررسی خواهد شد اما بعید است که این طرح جایگزین ایده فرانسه برای برگزاری کنفرانس بین المللی صلح باشد.

قرار است کری امروز همچنین با عبدالله دوم پادشاه اردن دیدار و درباره آخرین تحولات خاورمیانه و تحولات منطقه ای با وی گفت وگو نماید.

«ناصر جوده» وزیر خارجه اردن نیز با جان کری دیدار می کند و دو طرف به بررسی چندین پرونده از جمله آخرین تحولات سوریه، اوضاع منطقه، جنگ با داعش و پرونده مذاکرات سازش خواهند پرداخت.

اخیرا «پاتریک مزوناو» سفیر فرانسه در تل آویو با «الون اوشبیز» مدیر سیاسی وزارت امور خارجه رژیم صهیونیستی در قدس دیدار و طرح ابتکاری فرانسه برای برگزاری کنفرانس بین المللی صلح را به وی ارائه کرد.

در همین رابطه «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی این طرح فرانسه را نگران کننده خواند و گفت: این طرح پیشنهاد می کند که ما یک کنفرانس بین المللی برگزار می کنیم و در صورت شکست دولت فلسطین را به رسمیت خواهیم شناخت.

وی افزود: این امر تضمین قبلی برای شکست کنفرانس است زیرا فلسطینیان تا زمانیکه می دانند که در نهایت با خواسته آنها موافقت خواهد شد، در آن صورت خود را ملزم به اجرای هیچ گونه اقدامی نمی دانند.

نتانیاهو بار دیگر تاکید کرد که صلح باید نتیجه مذاکرات دوجانبه بین فلسطینیان و اسرائیلی ها باشد.
مذاکرات سازش میان رژیم صهیونیستی و تشکیلات خودگردان فلسطینی در آوریل ۲۰۱۴ به علت اختلاف درباره ادامه فعالیت های شهرک سازی این رژیم در کرانه باختری اشغالی و بخش شرقی بیت المقدس اشغالی، شکست خورد.

مذاکرات سه جانبه صلح بین تشکیلات خودگردان فلسطین و رژیم صهیونیستی با محوریت آمریکا در چندین دور برگزار شد اما ادامه شهرک سازیهای غیر قانونی صهیونیست ها در سرزمین های اشغالی و همچنین خلف وعده مقام های این رژیم در آزاد کردن شماری از فلسطینیان در بند باعث شد که مذاکرات صلح بار دیگر با شکست روبرو شود.

آمریکا در حالی محوریت مذاکرات صلح بین فلسطینی ها و رژیم صهیونیستی را برعهده گرفت که تا کنون ۴۳ قطعنامه شورای امنیت در محکومیت اقدامات این رژیم اشغالگر علیه مردم مظلوم فلسطین را وتو کرده و در بسیاری از نشست بین المللی دیگر با اعمال نفوذ مانع از احقاق حقوق فلسطینی ها شده است.

هدف از این طرح فرانسه به جریان انداختن روند سازش برای دستیابی به تشکیل دولت مستقل فلسطین در کنار رژیم صهیونیستی است و برای این منظور یک گروه حامی متشکل از اعضای شورای امنیت و تعدادی از کشورهای اروپایی، عربی و سازمان های بین المللی تشکیل خواهد شد.

طرح فرانسه شامل ۲ مرحله است: مرحله نخست عبارت از دیدار بین المللی در سطح وزرا بدون حضور اسرائیل و فلسطین و مرحله دوم نیز برگزاری کنفرانس بین المللی در تابستان آینده با حضور دو طرف منازعه است.

بر اساس این طرح، در صورت شکست کنفرانس، فرانسه دولت فلسطین را به رسمیت خواهد شناخت.

این در حالی است که ۱۳۶ کشور تاکنون دولت فلسطین را به رسمیت شناخته‌اند و اقدام فرانسه برای به رسمیت شناختن دولت فلسطین نیز نقطه عطف مهمی خواهد بود به خصوص اینکه سوئد در اواخر سال ۲۰۱۴ دولت فلسطین را به رسمیت شناخت و همین امر خشم شدید سران صهیونیست را به دنبال داشت.