سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در سخنانی گفت که از طرح ها یا اقدامات نظامی برای توقیف، بازرسی یا حمله به نفتکش های ایرانی در حال حرکت به سمت ونزوئلا اطلاعی ندارد.

به گزارش شیعه پرس به نقل از المیادین، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که اطلاعی از طرح ها یا اقدامات نظامی برای توقیف، بازرسی یا حمله به نفتکش های ایرانی که به سمت ونزوئلا در حرکت هستند، ندارد.

«جاناتان هافمن» در عین حال مدعی شد که حرکت این نفتکش ها نقض آشکار تحریم های بین المللی علیه دو کشور (ایران و ونزوئلا) محسوب می شود.

این در حالی است که نماینده ونزوئلا درسازمان ملل به صراحت اعلام کرد که اقدام آمریکا در تهدید تانکرهای حامل بنزین ایران نقض آزادی تجارت و دریانوردی است.

نماینده ونزوئلا در سازمان ملل گفت که واشنگتن تهدید کرده است علیه ۵ تانکر حامل بنزین ایران که در مسیر خود به سوی ونزوئلا در حرکت هستند، از زور استفاده خواهد کرد.

وی در ادامه تأکید کرد که تهدید آمریکا علیه این تانکرهای ایرانی نقض آزادی تجارت و دریانوردی است.

نماینده روسیه در شورای امنیت سازمان ملل نیز گفت: «امیدواریم واشنگتن خطرات استقرار ناوشکن‌های خود را در منطقه‌ای که تانکرهای نفتی ایران قرار دارند، درک کند».

«ولادیمیر پادرینو» وزیر دفاع ونزوئلا پیش از این از اسکورت تانکرهای حامل بنزین ایران توسط ارتش ونزوئلا خبر داد و گفت که دولت ونزوئلا در تماس با «امیر حاتمی» وزیر دفاع ایران است.