در حالیکه با کنار رفتن همه رقیبان نهایی بودن رقابت بین «جو بایدن» و Kترامپ» در انتخابات ماه نوامبر، قطعی شده اما با این وجود حزب دموکرات آمریکا به فرایند انتخابات درون حزبی خود ادامه می دهد.

به گزارش شیعه پرس به نقل از تی آر تی، انتخابات مقدماتی حزب دموکرات برای تعیین نامزد نهایی این حزب در هشت ایالت آمریکا و منطقه واشنگتن دی سی برگزار شد.

گزارش‌ها حاکی است که به دلیل شیوع ویروس کرونا و همچنین برگزاری اعتراضات به مرگ جورج فلوید در بسیاری از شهرهای امریکا مشکلاتی در خصوص محل شعب اخذ رای وجود داشته است.

به گزارش آسوشیتدپرس، در اکثر حوزه‌های انتخابیه شماری کسانی که رای خود را از طریق پست فرستاده‌اند افزایش چشمگیری داشته و همین باعث بروز مشکلاتی شده است.

انتخابات مقدماتی روز سه شنبه از این جهت اهمیت داشت که این نخستین انتخابات مقدماتی گسترده از زمان شیوع ویروس کرونا از اواسط ماه مارس بود که برگزار شد. این انتخابات مقدماتی همچنین مشکلات برگزار انتخابات در شرایط ویژه را بیشتر نشان داد.

بر اساس نتایج اعلام شده، در رقبات های شب گذشته  در انتخابات مقدماتی در هشت ایالت و پایتخت واشنگتن دی سی پیروز شد.

براساس نتایج اعلام شده ، بایدن در انتخابات مقدماتی در ایالتهای آیووا، مونتانا، نیو مکزیکو، مریلند، پنسیلوانیا، رود ایلند، ایندیانا و واشنگتن دی سی که در موقعیت ویژه قرار دارد، به پیروزی دست یافته است.

بدین ترتیب بایدن با دستیابی به یکهزار و ۸۲۸ هیئت انتخابی، به مرز یکهزار و ۹۰۹ هیئت انتخابی که لازمه نامزدی رسمی ریاست جمهوری می باشد، نزدیکتر شد.

دموکراتها در تاریخ ۱۷ اوت، در شهر میلواکی ایالت ویسکانسین نامزدهای ریاست جمهوری خود را بطور رسمی اعلام خواهند کرد.

کنگره حزب جمهوریخواه نیز که طی آن دونالد ترامپ رئیس جمهور فعلی را بعنوان نامزد نشان خواهد داد، در روزهای ۲۴ الی ۲۷ اوت برگزار خواهد شد.

چهره پیروز انتخابات سوم نوامبر ۲۰۲۰ در ۲۰ ام ژانویه ۲۰۲۱ در کاخ سفید بر مسند ریاست جمهوری امریکا تکیه خواهد زد.