قم – با حضور اعضای شورای عالی حوزه‌های علمیه و جامعه مدرسین از خدمات آیات استادی، مقتدایی و سیدمحمد غروی سه عضو سابق شورای عالی حوزه‌های علمیه تجلیل به عمل آمد.

به گزارش شیعه پرس، آیت الله محمد یزدی در جمع اعضای شورای عالی و جامعه مدرسین حوزه علمیه به منظور تجلیل از برخی از اعضای سابق دوره قبل شورای عالی در سخنانی اظهار کرد: اگر در طول تاریخ به حوزه‌های علمیه نگاهی داشته باشیم، کسانی بودند که در طول تاریخ معارف الهی و مکتب حقه ائمه اطهار (ع) را با همه فراز و نشیب‌های زمان عبور بدهند و تا امروز که بحمدلله شاهد فعالیت چند حوزه بزرگ اثنی عشری خوبی داریم که از جمله حوزه مقدسه قم است.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم افزود: در این حوزه‌ها کم نبودند افرادی که معتقد بودند، نظم در بی نظمی است و یک نظم درونی معنوی خود به خود اداره می‌کند و صُلحا و درستکاران موفق خواهند شد و دیگران شکست خواهند خورد و در مقابل هم کسانی بودند که می‌گفتند می‌بایست یک نظم و ترتیبی برای حوزه‌ها باشد، بخصوص برای طلاب جوان و برای کسانی که وارد حوزه می‌شوند و در حقیقت از چه سطحی و چه بحثی ورود پیدا می‌کنند.

آیت الله یزدی ادامه داد: خوشبختانه این مسأله در قم بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی آنطور که ذکر کرده‌اند سه نفر به نمایندگی از آیت الله العظمی گلپایگانی و سه نفر به نمایندگی از امام خمینی یک شورایی را تحت عنوان «شورای مدیریت» تشکیل دادند که آیت الله العظمی فاضل لنکرانی یک دهه این شورا را اداره کردند و بعدها در مسیر تکامل به شورای عالی منجر شد که این شورا سیاست گذاری می‌کرد و مدیریت مجری بود. در حقیقت به نوعی کارها تقسیم شد و به ترتیب نتیجتاً روند بررسی و اصلاحات امور و تنظیم مسائلی که مربوط به حوزه‌ها است به مراتب بیشتر و بهتر پیشرفت کرده و وقتی عملکرد شورای عالی در دوره‌های گذشته تا امروز را ملاحظه می‌کنید موفقیت‌هایی که برای آقایان بوده قابل انکار واقعاً نیست.

وی خاطرنشان کرد: اما در دوره‌های متفاوتی که شورای عالی تا کنون داشته است، حضرت آیت الله مکارم شیرازی دبیر شورای عالی بودند، آیت الله راستی کاشانی، آیت الله استادی، آیت الله محمد مؤمن، یک دوره هم بنده، یک دوره آیت الله مقتدایی و در حال حاضر نیز آیت الله حسینی بوشهری عهده دار این مسئولیت بودند و بعد به تدریج از طریق انتخابات جامعه مدرسین و تأیید حضرات آیات تنظیم شده است، دوره‌های متعددی که آقایون تشریف داشته‌اند و خدمات متعددی را انجام دادند.

آیت الله یزدی ادامه داد: در طول این دوران آیات استادی هفت دوره، مقتداتی شش دوره، غروی پنج دوره هم دبیری و هم عضویت شورای عالی حوزه‌های علمیه را داشتند و این بدان معناست که مورد قبول حضرات آیات و قله‌های حوزه‌های علمیه بودند و این آقایان با قبول زحمات و مناسبت‌های زمانی و مکانی خدمات فراوانی را برای اصلاح حوزه و تنظیم حوزه انجام دادند.

رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اضافه کرد: البته جابجا شدن و تغییر دادن برای اکثر سمت‌ها پیش می‌آید، لذا در دوره هشتم سه نفر از آقایان حضور ندارند و جامعه مدرسین بر خود لازم می‌داند از سال‌ها زحمات و تلاش‌های ایشان تقدیر و تشکر داشته باشد، البته اجر سال‌ها تلاش و مجاهدت‌های این بزرگواران را حق تعالی خواهند داد.

در این مراسم لوح تقدیری از سوی آیت الله حسینی بوشهری به آیت الله مقتدایی و آیت الله سید محمد غروی اهدا شد.

بر اساس این گزارش: حجت الاسلام علی عباسی، رئیس جامعه المصطفی العالمیه به عنوان میهمان ویژه در نشست اعضای جامعه مدرسین حضور یافت و گزارشی ارائه کرد.

خاطرنشان می‌شود: آیت الله استادی در تمامی هفت دوره شورای عالی حوزه‌های علمیه عضو این شورا بوده و آیت الله مقتدایی و آیت الله غروی به ترتیب شش و پنج دوره عضویت در شورای عالی حوزه علمیه را در کارنامه خود دارند.