یک مقام مسئول در افغانستان به طور ضمنی از عدم موافقت دولت کابل با آزادی همه زندانیان مورد نظر طالبان خبر داد؛ اظهارنظری که با خبرهایی که اخیراً در این باره منتشر شده در تناقض است.

«سهیل شاهین» سخنگوی طالبان، با انتشار توئیتی از آمادگی برای آزادی همه نیروهای دولتی در بند این گروه تا پیش از عید قربان خبر داده بود اما به این شرط که کابل هم اقدام مشابهی را انجام دهد.

از سویی، برخی رسانه های افغانستان به نقل از برخی منابع نزدیک به دولت کابل گزارش داده اند که به تازگی ۵۰ تن از نیروهای طالبان که به دلیل جرایم سنگین مشمول عفو نبوده‎اند؛ آزاد شده‌اند.

این در حالی است که «ناجیه انوری» سخنگوی وزارت صلح افغانستان، در اظهاراتی ضد و نقیض به شیعه پرس گفت که دولت هنوز منتظر لیست جدید طالبان است تا به جای ۵۹۲ زندانی که جرایم سنگین دارند؛ افراد دیگری از این گروه را آزاد کند.

انوری در پاسخ به این سوال که آیا پیش شرط طالبان برای انجام مذاکرات از سوی دولت پذیرفته شده است یا خیر؛ گفت: جمهوری اسلامی افغانستان برای نشان‌دادن حسن نیت و ایجاد فضای اعتماد، اخیراً حدود چهار هزار و ۴۰۰ زندانی طالبان را  آزاد کرده است و همچنین به عوض ۵۹۲ زندانی طالبان که جرایم سنگین دارند، خواستار ارائه لیست جایگزین شده است- امری که هنوز محقق نشده است.

به گزارش خبرگزار مهر، از گفته های انوری می شود اینگونه استنباط کرد که دولت کابل قصد ندارد پیش‎شرط طالبان برای ورود به مذاکرات بین‏‌الافغانی که شامل آزادی ۵۹۲ عضو مشخص از این گروه است را بپذیرد.

شورای امنیت ملی افغانستان نیز پیشتر گفته بود اکه اعضای آزاد شده طالبان بار دیگر به میدان مبارزه برمی گردند و این روند تحکیم صلح را دشوار می‎کند.

همزمان، خبرهایی به گوش می رسد مبنی بر اینکه اشرف غنی رئیس جمهور و دکتر عبدالله عبدالله رئیس شورای صلح ملی افغانستان، در ارتباط با روند صلح این کشور اختلاف نظر دارند حال آنکه ظاهراً این اختلاف‌ها بیشتر بر سر تعیین اعضای شورای عالی مصالحه و پیرامون روند صلح افغانستان است- موضوعی که از سوی سخنگوی دولت در امور صلح افغانستان تکذیب شد.

انوری در این باره به شیعه پرس گفت: خوشبختانه روی موضوع صلح در افغانستان اختلاف‌ نظر و عدم هماهنگی وجود ندارد. ایجاد شورای عالی صلح ملی یک قدم بزرگ برای تقویت اجماع ملی و داخلی است. روند انتخاب اعضای شورای عالی صلح ملی در جریان است و امیدواریم به زودی این شورا تشکیل شود.

وی افزود: تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی افغانستان، از همان ابتدا، در سطح ملی و بین‌المللی با استقبال مواجه شد و کار خود را با تمرکز روی ایجاد ساختار داخلی، مسائل محتوایی و فنی آغاز کرد و اکنون آمادگی کامل برای مشارکت در مذاکرات مستقیم میان دولت کابل و گروه طالبان را دارد.

این مقام مسئول در امور صلح افغانستان همچنین تاکید کرد که دولت کابل هیچ پیش شرطی که مانع مذاکرات صلح باشد را ندارد و توقع تمام مردم توقف خشونت است که باید به انجام برسد.

انوری در این باره افزود: اراده و آمادگی کامل طالبان برای شروع مذاکرات یک امر حتمی است و توقع تمام مردم افغانستان توقف خشونت‌ها و رفتن به سوی مذاکرات مستقیم است. از جانب جمهوری اسلامی افغانستان، هیچ مانعی در مقابل این روند و شروع مذاکرات وجود ندارد. ما خواسته‌های اساسی مردم را برای آغاز مذاکرات مطرح کردیم اما پیش‌شرطی که مانع برگزاری مذاکرات شود، وجود ندارد و بیدرنگ خواهان شروع مذاکرات مستقیم با گروه طالبان هستیم. جمهوری اسلامی افغانستان، آمادگی کامل برای شروع مذاکرات را دارد.

در خاتمه، سخنگوی وزارت صلح افغانستان تاکید کرد که نقش کشورهای همسایه، منطقه و جهان بر روند صلح افغانستان تاثیر گذار است.

به گفته انوری، دولت افغانستان خواهان ادای نقش صادقانه، مثبت و تاثیرگذار کشورهای جهان در روند صلح افغانستان است. چشم‌انداز مورد انتظار مردم از آینده افغانستان، کشوری مستقل، متحد و دموکراتیک است که نه تنها حافظ ارزش‌ها و دست‌آوردهای ۱۹ سال اخیر باشد، بلکه در توسعه این ارزش‌ها و دست‌آوردها نیز کوشا باشد.

منبع؛مهر