وزیر دفاع ترکیه اعلام کرد که کشورش در زمان و مکان مناسب به اقدامات مُضر امارات در سوریه و لیبی واکنش نشان خواهد داد.

به گزارش شیعه پرس، خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه در گفتگو با شبکه الجزیره اعلام کرد: امارات اقدامات مُضری را در لیبی و سوریه مرتکب شده است که ما در زمان و مکان مناسب به آن واکنش نشان خواهیم داد.

وی با بیان این مطلب افزود: ابوظبی از سازمانهای تروریستی مخالف ترکیه حمایت می کند و هدف از این امر آسیب زدن به آنکارا است. امارات دولتی بازیچه است که به لحاظ سیاسی و نظامی به دیگران خدمت می کند و در واقع از دور از این کشور بهره برداری و سوءاستفاده می شود.

وزیر دفاع ترکیه در رابطه با اوضاع لیبی از امارات، عربستان، مصر، روسیه و فرانسه خواست که حمایت از ژنرال خلیفه حفتر در لیبی را متوقف کنند و مانع از تحقق اهداف وی در این کشور شوند تا مشکلات سرت و الجفنه حل و فصل شود و به صورت کامل آتش بس در این کشور برقرار شود.

خلوصی آکار گفت: اگر امارات، عربستان، مصر، روسیه و فرانسه به حمایتهای خود از حفتر در لیبی ادامه دهند، راه منتهی به صلح در این کشور سخت و طولانی تر خواهد شد. ما گاهی اظهارنظرهایی از سوی طرف مصری می شنویم و برخی از این نظرات تحریک آمیز است.

وی بیان کرد: مصر باید درخصوص اظهارنظرهایی که می کند حساس تر باشد و ما به این کشور توصیه می کنیم که از بیان سخنانی که نه تنها به نفع صلح در لیبی نیست بلکه آتش جنگ در این کشور را شعله ور می کند، پرهیز کند.

ترکیه از دولت مستقر در طرابلس حمایت نظامی می‌کند در حالی که مصر، امارات متحده عربی و روسیه از رقبای این دولت که در شرق لیبی مستقر هستند، پشتیبانی کرده‌اند.

کشور نفت خیز لیبی از سال ۲۰۱۱ و در پی سرنگونی و کشته شدن معمر قذافی، دیکتاتور دیرینه این کشور، درگیر خشونت و جنگ داخلی است و مداخله خارجی در این کشور اوضاع را بدتر ساخته است.