انفجارهای تروریستی روز یکشنبه در «حی الزهراء» حمص و زینبیه دمشق واکنش هایی را در محکومیت این جنایت به همراه داشت.

به گزارش پرس شیعه، به نقل از شبکه سومریه، وزارت خارجه عراق روز یکشنبه انفجارهای تروریستی منطقه سیده زینب در حومه دمشق و حی الزهراء حمص را محکوم کرد.

«احمد جمال» سخنگوی وزارت خارجه عراق اظهار داشت که عراق انفجارهای تروریستی زینبیه دمشق و حی الزهراء شهر حمص را محکوم کرده و با مردم سوریه و بویژه خانواده های شهدا همدردی می کند.

وی ادامه داد: عراق مجددا تلاش های بیشتر برای برقراری صلح در سوریه را که ضامن حفظ امنیت و کرامت مردم سوریه بوده و از جنگ و ویرانی بیشتر در این کشور جلوگیری می کند، خواستار است.

در همین حال «الکساندر رومانوویچ» نائب رئیس کمیسیون امور بین الملل مجلس دومای روسیه اظهار داشت که حملات تروریستی در دمشق و حمص تحریک آمیز و هدف اصلی آن مختل کردن حل و فصل سیاسی در سوریه است.

رومانوویچ تصریح کرد که هدف از این انفجارها بی ثبات کردن اوضاع است و امکان دارد نیروهای وابسته به مقامات ترکیه در پشت پرده این انفجارها قرار داشته باشند. وی همچنین بر ضرورت واکنش شورای امنیت به این اقدامات و اتخاذ تصمیم مناسب در خصوص سوریه تاکید کرده و اظهار داشت که شورای امنیت باید به درخواست کشورهایی که حقیقتا در معرض تجاوز تروریسم هستند پاسخ مثبت دهد.

از سوی دیگر مجلس ملی سوریه انفجارهای تروریستی در حمص و دمشق را محکوم کرده و مسئولیت اخلاقی و قانونی آن را متوجه کشورهای حامی تروریسم در سوریه و در راس آنها عربستان و ترکیه دانست.

در همین حال دولت سوریه انفجارهای حی الزهراء در حمص و زینبیه دمشق را که منجر به شهادت و زخمی شدن شمار زیادی از شهروندان سوری گردید، محکوم کرد. «وائل الحلقی» نخست وزیر سوریه با تسلیت به بازماندگان شهدای این حملات تروریستی و درخواست شفای عاجل برای زخمی ها، مسئولیت این انفجارها را متوجه برخی کشورهای عربی و غربی از جمله ترکیه دانست.

«عمران الزعبی» وزیر اطلاع رسانی سوریه نیز ضمن محکومیت انفجارهای تروریستی در سوریه تاکید کرد که این اقدامات ناجوانمردانه در حمص و دیگر مناطق در نتیجه شکست های سنگین تروریست ها در جبهه های مختلف انجام می گیرد.

وزارت خارجه سوریه نیز با ارسال ۲ نامه به بان کی مون دبیر کل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت سازمان ملل خواستار واکنش نسبت به انفجار های تروریستی حمص و حومه دمشق شد. وزارت خارجه سوریه از شورای امنیت و بان کی مون درخواست کرد تا فورا و با شدت اقدامات تروریستی روز یکشنبه در سوریه را محکوم کنند.

همچنین شیخ «سلمان عنتیر» رئیس فعالیت های ملی و قومی در اراضی فلسطینی سال ۱۹۴۸ جنایات تروریستی در منطقه سیده زینب دمشق و حی الزهراء حمص را محکوم کرده و آن را در راستای منافع رژیم صهیونیستی توصیف کرد.

لازم به ذکر است که در سلسله انفجارهای تروریستی روز یکشنبه «حی الزهراء» حمص و زینبیه در حومه دمشق ده ها نفر شهید و شمار زیادی زخمی شدند.