جمعی از علمای اهل سنت مناطق مختلف عراق در دیدار با مسئولان عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی بر ضرورت وحدت شیعه و سنی و تقریب مذاهب اسلامی تأکید کردند.

به گزارش پرس شیعه، در دیدار علمای اهل سنت مناطق مختلف عراق با مسئولان عالی مجمع تقریب که صبح یکشنبه دوم اسفند ۹۴ برگزار شد، حجت الاسلام و المسلمین سید موسی موسوی، قائم مقام مجمع تقریب با بیان اینکه ایران وطن همه برادران اهل سنت عراق است، تلاش های مقدس ملت عراق برای ایجاد وحدت بین مسلمانان و نجات کشور خود از فتنه های دشمنان را ستود و این اقدامات را بسیار مهم ارزیابی کرد.

قائم مقام مجمع تقریب با اشاره به اوضاع کنونی جهان اسلام و افزونی فتنه ها برای ایجاد مانع در برابر بیداری اسلامی خاطرنشان کرد: در این شرایط دیدار مسلمانان شیعه و سنی به خصوص چهره هایی که در کشورهای خود تأثیرگذار هستند، از بهترین عبادات است.

حجت الاسلام موسوی افزود: در طول حیات طیبه امام خمینی (ره) و همچنین دوران رهبری امام خامنه ای، هیچ موضوعی به اندازه وحدت و اتحاد مسلمانان در ایران و سراسر جهان و ایستادگی در برابر فتنه ها اهمیت نداشته است.

وی با بیان اینکه در زمان پهلوی، محروم ترین مناطق در ایران، مناطق مرزی و سنی نشین مانند کردستان و سیستان و بلوچستان بودند، گفت: از سفارش های اکید امام (ره) و رهبری و دولت جمهوری اسلامی ایران همواره توجه ویژه به همین مناطق محروم بوده است و امروز افتخار می کنیم که این مناطق از پیشرفت چشمگیری از نظر فرهنگی و بهداشتی و … برخوردارند.

قائم مقام مجمع تقریب همچنین با بیان سابقه ای از فعالیتهای این مجمع از زمان تأسیس تاکنون گفت: مجمع تقریب به فرمان رهبرمعظم انقلاب اسلامی تأسیس شد و از زمان تأسیس با انتشار کتابهای زیادی از مؤلفان شیعه و سنی، انتشار نشریات وحدت گرا در کشورهای اسلامی، برگزاری همایش ها و کنفرانس های وحدت، شرکت در کنفرانس ها و سمینارها و دعوت از علمای بزرگ کشورهای اسلامی، توانسته است خورشید تابناکی در جهان اسلام از جهت ایجاد وحدت و از بین بردن فتنه ها باشد.

وی در پایان سخنان خود ابراز امیدواری کرد که علمای عراق هم یک کانون تقریبی برای ایجاد تقریب و وحدت میان شیعه و سنی در عراق تشکیل دهند و به این امر مهم بپردازند.
در ادامه این دیدار، دکتر حسن تبرائیان، دستیار ویژه دبیرکل مجمع تقریب با ابلاغ سلام آیت الله اراکی، دبیرکل مجمع تقریب به هیأت عراقی، پیروزی های ملت عراق و عشایر استان های الانبار و صلاح الدین بر گروه های تکفیری را تبریک گفت و افزود: مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی نقش مهمی در وحدت صفوف امت اسلامی و تقریب بین مذاهب دارد.

وی اتحادیه علمای مقاومت (با عضویت علمای بزرگ جهان اسلام) و دانشگاه مذاهب اسلامی را از زیر مجموعه های این مجمع برشمرد و گفت: در دانشگاه مذاهب اسلامی علوم مذاهب خمسه اسلامی تدریس می شود و دانشجویان بسیاری از شیعیان و اهل سنت در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

تبرائیان همچنین مرکز پژوهش های تقریبی قم را نیز از دیگر مراکز وابسته به مجمع تقریب عنوان کرد و برگزاری کنفرانس سالانه وحدت اسلامی که هر سال در ایام میلاد رسول اکرم(ص) در ایران برگزار می شود و علمای برجسته عراقی نیز در آن شرکت می کنند را از دستاوردهای مهم مجمع تقریب دانست.

دکتر منوچهر متکی، معاون بین الملل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی دیگر سخنران این مراسم بود.

وی نسخه شفابخش برای بیماری عارض شده بر پیکر امت اسلامی را وحدت و تقریب بین مذاهب اسلامی دانست و گفت: تقسیم کشورهای اسلامی یکی از اهداف استعمار است که ما همواره با آن مخالفت کرده ایم.

وی با بیان اینکه دشمنان از سالیان گذشته سعی داشتند عراق را تقسیم و الانبار را به مرکز تفرقه تبدیل کنند، خاطر نشان کرد: عشایر و مردم مقاوم الانبار با وحدت خود اجازه ندادند این توطئه دشمنان محقق شود و الانبار را به مرکز وحدت و تقریب بین مسلمانان تبدیل کردند.

متکی نقشه خائنانه دشمنان برای منطقه خاورمیانه که با سناریوی آمریکایی، طراحی اسرائیلی و دلارهای نفتی طرح ریزی شده بود را بسیار خطرناک توصیف کرد و گفت: اولین هدف آنان تفرقه بین قبایل و قومیت های عراقی و سپس تقسیم عراق بود اما به نتیجه نرسیدند. عراق در این میان زخم های زیادی برداشت اما مقاومت جانانه ای کرد.

معاون بین الملل مجمع تقریب در پایان با ابلاغ سلام آیت الله اراکی، دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی به علمای اهل سنت عراق، اعلام کرد که انشاء الله کمتر از یک ماه دیگر آیت الله اراکی میهمان برادران اهل سنت در کشور عراق خواهند بود.
در این دیدار صمیمی که علمایی همچون شیخ محمد التکریتی، شیخ یوسف التکریتی، شیخ ظافر فراجی، شیخ راج الدین، دکتر زنجار، شیخ مصعب الجبوری و اساتید و شیوخ دیگر اهل سنت از دانشگاه ها و مؤسسات علمی و پژوهشی عراق حضور داشتند، برخی از علمای اهل سنت استانهای صلاح الدین، الانبار و بغداد دیدگاه های خود را درباره وحدت و تقریب و شرایط موجود درعراق بیان و بر وجود مشترکات بسیار بین برادران اهل سنت و شیعه ایران و عراق تأکید کردند.
علمای اهل سنت عراق تصریح کردند آمریکا و صهیونیسم با نفوذ درعراق و ایجاد تفرقه بین قبایل این کشور سعی داشتند این کشور را تجزیه کنند، اما ملت مقاوم عراق با وحدت خود از این تقسیم جلوگیری کردند.

آنان با تأکید بر اینکه اهل سنت و شیعیان، همه دارای خدای واحد، رسول واحد و کتاب واحد هستند، ارادت اهل سنت به اهل بیت(ع) را نیز ابرازکردند و افزودند: هدف همه ما یک هدف واحد است و آن، مبارزه با تفرقه و فتنه های دشمنان اسلام از جمله آمریکا، صهیونیسم و وهابیت سعودی است.
علمای عراقی همچنین با بیان مشکلات متعدد اهل سنت در استان های صلاح الدین و الانبار، تصریح کردند در درگیری هایی که داعش مسبب آن است تاکنون شمار زیادی از اهل سنت عراق کشته شدند اما هیچ کشوری جز جمهوری اسلامی ایران از ما حمایت نکرد و در مقابل آنها نایستاد.