رئیس سازمان جاسوسی آمریکا با اشاره به جولان تروریست ها در لیبی عنوان داشت که این کشور همانند آهنربایی است که چهره های افراطی را نه تنها از لیبی بلکه از سایر کشورهای جهان جذب می کند.

به گزارش پرس شیعه، به نقل از نیویورک تایمز، به رغم آن چه برخی مقامات آمریکایی در مورد چشمگیر نبودن فعالیت داعش در لیبی می گویند، میزان جذب نیرو توسط این گروه در این کشور دو برابر شده است.

بر همین اساس افراطیونی از کشورهای سنگال و چاد به داعش در لیبی ملحق شده اند و این در حالی است که پیش از این تفکرات افراطی در لیبی جایی نداشت.

نیویورک تایمز در ادامه می نویسد: شاخه داعش در لیبی در حال گسترش ریشه های خود در محدوده گسترده ای از قاره آفریقا بوده و در حال جذب نیروهای جدید از کشورهای مختلف است.

در همین رابطه «جان برنان» رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) در جلسه استماع سنا، در مورد وضعیت موجود در لیبی، این کشور را به آهنربایی تشبیه کرده که در حال جذب چهره های افراطی نه تنها از لیبی بلکه از سایر کشورهای جهان است.

این مطلب در حالی مطرح می شود که چندی پیش اعلام شد رهبر داعش به برخی از رهبران این گروه دستور خروج از عراق و سوریه و استقرار در لیبی را داده است.

بر اساس گزارش های موجود لیبی به دلیل سهولت دسترسی آن به اروپا و همچنین نبود یک قدرت مرکزی مکانی بسیار مناسب برای فعالیت داعش است و در همین رابطه چندی پیش نیز اعلام شد که داعش قصد دارد از لیبی به عنوان دروازه ای برای ورود به اروپا استفاده کند.