رئیس جمهور ارمنستان در سخنانی گفت که تنش این کشور با جمهوری آذربایجان در رابطه با قره باغ باید بر اساس امتیازات متقابل حل و فصل شود.

به گزارش شیعه پرس به نقل از خبرگزاری فرانسه، رئیس جمهور ارمنستان در سخنانی گفت که ایروان حاضر است برای پایان دادن به درگیری های قره باغ امتیازاتی را در این خصوص بدهد.

بر اساس این گزارش، «نیکول پاشینیان» افزود که در صورتی آمادگی جمهوری آذربایجان برای اقدام مشابه، ارمنستان ممکن است در خصوص موضوع قره باغ امتیازاتی بدهد.

وی گفت: تنش‌ها باید بر اساس امتیازات متقابل حل شود. قره‌باغ کوهستانی آماده است و ارمنستان نیز آماده است امتیازهایی در مقابل امتیازاتی که آذربایجان آمادگی ارائه آن را دارد، بدهد.

پاشینیان در عین حال ترکیه را به تشدید درگیری ها در قره‌باغ متهم کرد و آنکارا را مسئول تنش جدید در قره باغ دانست.

این در حالی است که رئیس جمهور آذربایجان پیش از این تعیین جدول زمانی از سوی ارمنستان برای خروج از قره باغ را خواستار شده بود.

«الهام علی اف» در عین حال گفت تا زمانی که این اتفاق روی ندهد جمهوری آذربایجان عملیات نظامی را متوقف نخواهد کرد.

وی افزود: قره باغ اراضی جمهوری آذربایجان است. ما باید بازگردیم و باز خواهیم گشت.

گفتنی است، چندی پیش جمهوری آذربایجان و ارمنستان در امتداد خط مرزی منطقه مورد مناقشه قره‌باغ مواضع یکدیگر را گلوله باران کردند. به دنبال این حادثه، ارمنستان با اعلام حالت جنگی فراخوان عمومی داد و مردم را به خدمت زیر پرچم فراخواند؛ جمهوری آذربایجان نیز متقابلاً حالت جنگی اعلام کرد.

درگیری‌های ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر حق مالکیت قره‌باغ از اوایل دهه ۱۹۹۰ در جریان است حال آنکه دور جدیدی از تنش‌ها، از جولای ۲۰۲۰ آغاز شده است.