وزیر خارجه آمریکا در نشستی که با همتایان ژاپنی، استرالیایی و هندی داشت؛ مدعی لزوم تشکیل یک چارچوب امنیتی برای مقابله با نفوذ چین شد.

به گزارش شیعه پرس به نقل از رویترز، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا که برای حضور در نشست «کواد» با حضور همتایان ژاپنی، هندی و استرالیایی، به توکیو سفر کرده است؛ از این فرصت برای بدگویی از دولت پکن استفاده کرد و خواستار همکاری برای مقابله با نفوذ چین شد.

وی در این باره مدعی شد: به عنوان شرکای گروه کواد، اکنون همکاری در راستای حراست از مردم و شرکایمان در قبال سوء‌استفاده، فساد و زورگویی چین، بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد- مقابله با اقداماتی که مشابه آن را در دریای چین شرقی و جنوبی، هیمالیا و تنگه تایوان شاهد هستیم.

این درحالی است که سه کشور دیگر حاضر در نشست، به‌رغم تاکید بر حق آزادی کشتیرانی در ایندوپاسیفیک، از اشاره مستقیم به نام چین پرهیز کردند.

پمپئو همچنین مدعی شد که این چهار کشور در همراهی با یکدیگر، قادر به ایجاد یک چارچوب امنیتی واقعی خواهند بود.

آمریکا چندی پیش هم از تلاش برای ایجاد ناتوی آسیایی علیه چین خبر داده بود حال آنکه تحلیلگران می‌گویند ایجاد چنین چارچوبی در عمل امکانپذیر نیست چرا که لازمه آن موازنه قدرت استرالیا، هند و ژاپن با چین خواهد بود و این کشورها آمادگی چنین اقدامی را ندارند.