سفارت چین در واشنگتن اظهارات اخیر وزیر خارجه آمریکا را تحریک‌آمیز و مبتنی بر تفکر حاکم بر دوره جنگ سرد ارزیابی کرد.

به گزارش شیعه پرس به نقل از رویترز، سفارت چین در واشنگتن امروز چهارشنبه به آمریکا هشدار داد حملات تحریک‌آمیز و اتهام‌زنی علیه دولت پکن را متوقف کند.

این سفارتخانه همچنین مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا را از بابت نیت بدخواهانه‌ای که در بی‌اعتبار کردن چین و تقابل‌جویی سیاسی با این کشور دنبال می‌کند؛ مورد انتقاد قرار داد.

در بیانیه سفارت چین می‌خوانیم: پمپئو به دفعات به دروغگویی علیه چین پرداخته و ما یک بار دیگر از آمریکا می‌خواهیم با کنار گذاشتن تفکر جنگ سرد و قضاوت ایدئولوژیک‌محور، دست از اتهام‌زنی و حمله بردارد و با اتخاذ رفتاری سازنده ،به فکر اصلاح رابطه با چین باشد.

به گزارش مهر، پمپئو که برای حضور در نشست «کواد» با حضور همتایان ژاپنی، هندی و استرالیایی به توکیو سفر کرده است؛ از این فرصت برای بدگویی از دولت پکن استفاده کرد و خواستار همکاری برای مقابله با نفوذ چین شد.

وی در این باره مدعی شد: به عنوان شرکای گروه کواد، اکنون همکاری در راستای حراست از مردم و شرکایمان در قبال سوء‌استفاده، فساد و زورگویی چین، بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد- مقابله با اقداماتی که مشابه آن را در دریای چین شرقی و جنوبی، هیمالیا و تنگه تایوان شاهد هستیم.

پمپئو همچنین مدعی شد که این چهار کشور در همراهی با یکدیگر، قادر به ایجاد یک چارچوب امنیتی واقعی (علیه چین) خواهند بود.