مدیر کل آسیایی و اقیانوسیه مجمع جهانی اهل بیت (ع)، اربعین را عامل زنده نگه‌داشتن قدرت تشیع دانست.

به گزارش شیعه پرس، حجت الاسلام معینیان مدیر کل آسیایی و اقیانوسیه مجمع جهانی اهل بیت (ع) اظهار کرد: جریان اربعین و سوگواری در روز چهل ویژه اباعبدالله علیه السلام بوده که سرمنشا این مهم براساس شاخص‌ترین تاریخ سرشاخص در اولین اربعین شهادت حضرت سید الشهدا علیه السلام جابر بن عبدالله انصاری که از صحابه کبار حضرت رسول الله بوده و از لحاظ سنی، دارای سن بسیار زیادی بودند به قصد زیارت قبر نورانی اباعبدالله راهی سفر کربلا شده و در روز اربعین به کربلا رسیده است.

وی افزود: پس از روشنگری حضرت زینب کبری سلام الله علیها و شکسته شدن شاخ یزید، آن ملعون دستور داد که اهل بیت مطهر ابی عبدالله علیه السلام با نهایت احترام به مدینه بازگردانده شوند اما در میان راه در روز چهلم به کربلا رسیدند.

مدیر کل آسیایی و اقیانوسیه مجمع جهانی اهل بیت (ع) بیان کرد: براساس روایت امام حسن عسگری علیه السلام، یکی از نشانه‌های مؤمن زیارت اربعین سیدالشهدا علیه السلام بوده که همچنین روایات متعددی از سوی اهل بیت علیه السلام در خصوص زیارت اربعین وجود دارد.

حجت الاسلام معینیان گفت: پیام امام حسین علیه السلام پیام حقانیت اسلام و قرآن بوده است که دشمنان آن حضرت سعی داشتند در آن زمان با به شهادت رساندن امام، تفکر و بیان امام را مدفون کنند در حالی که هیچ گاه حق مدفون نمی‌شود.

وی تصریح کرد: بعد از شهادت امام حسین علیه السلام، حکومت‌های که آمدند سعی داشتند از جذب شدن مردم به زیارت سید الشهدا دور کنند که هیچ گاه موفق نبودند به طوری که در طول تاریخ عاشقان اباعبدالله علیه السلام با سختی می‌رفتند و از گذشته دور رفتن به مراسم اربعین رسم بوده است.

مدیر کل آسیایی و اقیانوسیه مجمع جهانی اهل بیت علیه السلام بیان کرد: براساس اسناد متقنی که وجود دارد و در تاریخ آمده در ۵۰ سال پیش نیز یک میلیون نفر به راهپیمایی اربعین سیدالشهدا علیه السلام با سختی فراوان می‌رفتند.

حجت الاسلام معینیان اربعین را عامل زنده نگه داشتن قدرت تشیع دانست و خاطر نشان کرد: اربعین قدرت تشیع را به جهان اعلام کرده و می‌گوید که این پیام تشیع این است که می‌تواند عاشقان اباعبدالله الحسین علیه السلام را به دور هم جمع کند.

وی تصریح کرد: اساساً پدیده اربعین در واقع همان جمع شدن شیعیان و محبین امام حسین علیه السلام در سرزمین کربلا که هم به مسئله جغرافیایی زائران و هم به کثرت جمعیت پیام عظیمی صادر می‌کند که این پیام خود دارای دو وجه است.

مدیر کل آسیایی و اقیانوسیه مجمع جهانی اهل بیت علیه السلام تصریح کرد: نخستین پیام این هم این است که این زائرین عاشق امام حسین علیه السلام بوده و این خود یک خطر بسیار بزرگ برای دشمنان تشیع است که این چنین جمعیتی دور هم جمع آیند.

حجت السلام معینیان بیان کرد: وجه دوم دیگری که دارد و یک خطر بسیار بزرگ برای دشمنان اسلام به شمار می‌آید این است که زائران پس از بازگشت به کشورهای خود فرهنگ اربعین را به دیگران نشان می‌دهد و این جمعیت می‌تواند جریانی را ایجاد کند.