دبیر کل ناتو در واکنش به توئیت رئیس جمهور آمریکا در مورد خروج نظامیان این کشور از افغانستان گفت: ما تصمیم گرفتیم که با هم به افغانستان برویم و و در زمان مناسب با هم از این کشور خارج می شویم.

به گزارش شیعه پرس به نقل از بی بی سی، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان ناتو می‌گوید برای خروج نیروهای خارجی از افغانستان باید با این سزمان مشورت شود.

دبیرکل سازمان ناتو در یک نشست خبری در بروکسل مقر این سازمان در واکنش به توییت اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر خروج نیروهای این کشور از افغانستان گفت در زمینه خروج نیروهای خارجی از این کشور شرکای بین‌المللی نیاز به مشورت دارند.

ترامپ دو روز قبل گفته بود آمریکا باید کلیه نیروهای خود را تا کریسمس امسال از افغانستان خارج کند که سریع تر از موعدی است که پیشتر اعلام شده بود.

او در یک توییت نوشت: ما باید گروه کوچک باقی مانده از مردان و زنان شجاع خود که در افغانستان خدمت می کنند را تا کریسمس به کشور برگردانیم!

دبیرکل سازمان ناتو تاکید کرد مهم است که اعضای ناتو در این زمینه هماهنگ باشند.

او گفت: ما تصمیم گرفتیم که با هم به افغانستان برویم. ما درباره برنامه‌های آینده تصمیم مشترک خواهیم گرفت و در زمان مناسب با هم از افغانستان بیرون خواهیم شد. این پیام اعضای ناتو از سال‌ها به اینسو بوده و همچنان خواهد بود.

او در ادامه اضافه کرد: نباید از یاد برود که ناتو به خاطر حمله یازدهم سپتامبر بر آمریکا به افغانستان رفت. حضور ما در افغانستان بخاطر منافع ملی خود ماست تا این کشور دوباره به یک پناه‌گاه امن تروریسم بین‌المللی مبدل نشود.

دبیرکل ناتو تاکید کرد که تامین امنیت بلندمدت افغانستان به نفع آمریکا است و رویکرد این سازمان در خصوص خروج نیروهای خارجی از افغانستان وابسته به شرایط است.

او گفت: ما در خصوص آینده ماموریت‌مان در افغانستان مشورت خواهیم کرد و مهم است که تلاش‌های خود را هماهنگ کنیم. رویکرد ما وابسته به شرایط افغانستان است. به نظر ما خیلی مهم است که درباره آینده افغانستان متحد بمانیم. به دلیل اینکه حفظ امنیت بلندمدت افغانستان به نفع ماست.

طالبان روز گذشته با نشر یک اعلامیه از این توییت رئیس جمهوری آمریکا استقبال کرده و آن را یک گام مثبت در راستای توافق آمریکا با این گروه عنوان کرده است.