یک مسئول ترکیه ای از برنامه ریزی کشورش برای ایجاد پایگاههای نظامی جدید در داخل عراق خبر داد.

به گزارش شیعه پرس به نقل از المعلومه، یک مسئول ترکیه ای از برنامه ریزی کشورش برای ایجاد پایگاههای نظامی جدید در داخل عراق خبر داد.

یک مسئول ترکیه ای به مجله فارین پالیسی آمریکا گفت: ما ۱۰ پایگاه در عراق دایر کرده ایم و به دنبال احداث پایگاههای بیشتری به منظور تضمین امنیت مرزهای کشورمان هستیم.

گفتنی است که رسانه های عراقی قبلا گزارش داده بودند: «ترکیه که هم اکنون بیش از ۱۰ پایگاه نظامی موقت در شمال عراق دارد و از آن محافظت می کند  با این حال سعی دارد به بهانه مقابله با نیروهای کرد پایگاه بیشتری در این محدوده ایجاد کند. مناطقی در اقلیم کردستان عراق  که پایگاه های ترکیه در آن احداث شده است در طول مرز است و از گذرگاه «خابور» آغاز و تا منطقه «صوران» ادامه دارد. در سال ۲۰۱۴ و همزمان با پیدایش گروه تروریستی داعش، ترکیه در کنار پایگاه‌هایی که در اربیل داشت که شامل مقرهای نظامی نزدیک به کوه‌های «قندیل» می‌شد، پایگاه‌هایی را در «بعشیقه، صوران و قلعه جولان» تاسیس کرد. تاسیس پایگاه‌های نظامی بیشتر و افزایش شمار سربازان و نیروهای ترکیه در شمال عراق با یک رویکرد است و آن تامین امنیت آنچه ترکیه آن را «منافع راهبردی» می‌خواند و در رأس آن مقابله با گسترش کردها در عراق وسوریه است. شکست حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) هدف بلند مدت ترکیه است که به گفته این کشور برای تحقق آن مدتهاست در تلاش است اما ناظران بر این باورند که آنکارا به دنبال چیزی فراتر از شکست و تضعیف کردها یعنی تثبیت حضور خود در عراق است. سناریویی که به نظر می‌رسد مطابق با آن چیزی است که در سوریه رخ داد و در لیبی در حال رخ دادن است».