دمکراتهای عضو کنگره آمریکا روز جمعه طرح تشکیل کمیته ای برای تصمیم گیری در خصوص انتقال اختیارات ریاست جمهوری و سلب صلاحیت از این مقام را ارائه کردند.

به گزارش شیعه پرس به نقل از رویترز، یک هفته پس از اعلام خبر ابتلای «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا به بیماری کووید -۱۹، اعضای دموکرات کنگره ایالات متحده آمریکا روز جمعه طرحی را پیشنهاد دادند که به موجب آن، کمیته ای برای سلب صلاحیت و تصمیم گیری در مورد انتقال اختیارات و وظایف رئیس جمهور آتی آمریکا تشکیل می شود.

اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا می گویند که لایحه پیشنهادی یک بند فراموش شده از اصلاحیه ۲۵ اُم قانون اساسی آمریکا- را که در سال ۱۹۶۷ تصویب شده و برای تشکیل یک چنین کمیته ای اختیارات لازم را به کنگره می دهد- فعال می کند.

«جامی راسکین» نماینده دموکرات در کنگره ایالات متحده و از حامیان این لایحه می گوید که این کمیته متشکل از ۱۷ عضو خواهد بود که ۸ عضو آن را کارکنان پزشکی و ۸ عضو دیگر را مقامات پیشین بخشهای اجرایی تشکیل می دهند که این ۱۶ نفر عضو هفدهم این کمیته را انتخاب می کنند.

راسکین در تلاش برای ترغیب اعضای کنگره به تصویب لایحه پیشنهادی خود در سال میلادی آینده گفت: «اگر رئیس جمهوری، هر رئیس جمهور، در وضعیت کما فرو رود یا به یک دستگاه ونتیلاتور (کمک تنفسی) متصل شود و هیچ ماده قانونی برای انتقال موقت قدرت وجود نداشته باشد، چه اتفاقی خواهد افتاد».

در همین ارتباط، «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا در خصوص این لایحه گفت که «این لایحه به وضعیت کنونی ترامپ ارتباطی ندارد» بلکه در مورد رؤسای جمهور آتی لازم الاجرا خواهد بود؛ البته در صورت پیروزی مجدد ترامپ در انتخابات سوم نوامبر ۲۰۲۰، این مصوبه شامل حال وی نیز می شود.

پلوسی همچنین به این نگرانی متخصصان اشاره کرد که معتقدند برخی از داروهایی که ترامپ برای درمان عوارض ناشی از کووید -۱۹ مصرف کرده است، می تواند قوه قضاوت فرد را تحت تأثیر قرار دهد.

گفتنی است که اصلاحیه ۲۵ اُم قانون اساسی آمریکا که پس از ترور رئیس جمهور «جان اف کندی» در سال ۱۹۶۳ تصویب شد، انتقال قدرت و اختیارات ریاست جمهوری را در صورت مرگ یا سلب صلاحیت از رئیس جمهور یا معاون رئیس جمهور تصدیق می کند.