وزیر خارجه کانادا به صراحت از دولت ترکیه و سایر کشورها خواست تا از مداخله در مناقشه کنونی در منطقه قره باغ بپرهیزند.

به گزارش شیعه پرس به نقل از رویترز، در پی تعلیق صدور فناوری پهپادی به ترکیه از سوی کانادا و تیرگی روابط میان آنکارا- اتاوا، «فرانکو- فیلیپه شامپاین» وزیر خارجه کانادا در سخنانی به صراحت بر لزوم عدم مداخله دولت ترکیه و سایر کشورهای خارجی در مناقشه کنونی میان ارمنستان و آذربایجان در منطقه قره باغ تأکید کرد.

وزیر خارجه کانادا که قرار است روز یکشنبه به منظور دیدار و گفتگو پیرامون بحران قره باغ به اروپا سفر کند، اظهار داشت که از «مولود چاوش اوغلو» همتای ترکیه ای خود خواسته است که به تنش زدایی از این مناقشه کمک کرده و متحد نزدیک آنکارا یعنی جمهوری آذربایجان را به شرکت در گفتگوهای صلح تشویق کند.

وزیر خارجه کانادا در یک کنفرانس تلفنی خطاب به خبرنگاران گفت: «پیام خیلی واضح بود، پیام من این بود که ترکیه و تمام طرفهای خارجی باید از این مناقشه دور بمانند… من در گفتگویی محکم و قاطعانه موضع کانادا را به صراحت اعلام کردم». وی همچنین گفت که وی و همتای ترکیه ای او بر سر عدم وجود راه حل نظامی برای این مناقشه توافق کردند.

این درخواست و یا به بیانی دقیق تر، هشدار کانادا به مقامات آنکارا در حالی مطرح می شود که ترکیه روز جمعه اعلام کرد تلاشهای فرانسه، ایالات متحده و روسیه برای پایان دادن به درگیریها در منطقه قره باغ محکوم به شکست است، مگر آنکه این طرفها خروج نیروهای ارمنستان از منطقه قره باغ را تضمین کنند.