رئیس سابق سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) معتقد است که «دونالد ترامپ»، «جرد کوشنر» و کاخ سفید مجوز قتل و مثله کردن جسد «جمال خاشقجی» را به ولیعهد عربستان سعودی داده اند.

به گزارش شیعه پرس، «کریستین امانپور» با انتشار پیامی در صفحه خود در توئیتر اقدام به بازنشر صحبت های «جان برنان» رئیس سابق سازمان سیا، درباره رابطه میان کاخ سفید و خاندان سلطنتی عربستان سعودی کرده است.

امانپور در توئیتی می نویسد: جان برنان، رئیس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، می گوید: ما عربستان سعودی را مانند سایر کشورها در مورد نقض حقوق بشر پاسخگو کرده بودیم اما دونالد ترامپ، جرد کوشنر و کاخ سفید مجوز آن قتل وحشتناک و مثله کردن جسد جمال خاشقجی را به محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، دادند.

امانپور که این توئیت را با توجه به گفتگوی خود با جان برنان منتشر کرده، در ادامه به نقل از برنان می نویسد: ترامپ همانند دیکتاتورها در جهان عمل کرده و هر کاری را برای تامین منافع خود انجام داده و برای از میان برداشتن کسانیکه آنها را دشمن خود می داند از هیچ کاری ابایی ندارد.

به گزارش مهر، خاشقجی از روزنامه نگاران منتقد بین سلمان بود که در ۲ اکتبر ۲۰۱۸ به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرد و ناپدید شد. شواهد نشان می‌دهد او در کنسولگری عربستان در ترکیه به قتل رسیده و جسدش تکه‌تکه شده و از آنجا خارج شده‌ است. پس از گذشت حدود یک سال از حادثه، در روز چهارشنبه ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۹ محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در مصاحبه با رادیو سراسری آمریکا «پی‌بی‌اس» با قبول کردن مسئولیت قتل خاشقجی گفت که این قتل توسط مجموعه زیر نظر وی انجام گرفته و تمامی مسئولیت این کار را می‌پذیرد اما در عین حال ادعا کرده که قتل وی با اطلاع قبلی او انجام نشده است.