شماره ۱۳۴ فصلنامه «الثقافه الاسلامیه» ویژه‌نامه اربعین حسینی ۱۳۹۹ از سوی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه منتشر شد.

به گزارش شیعه پرس، رایزنی فرهنگی کشورمان در سوریه، به مناسبت اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام، ویژه‌نامه فصلنامه الثقافه الاسلامیه‌  با مقالاتی پیرامون نهضت سید الشهدا(ع) به صورت مجله و مجازی منتشر کرده است.

این شماره از فصلنامه الثقافه الاسلامیه با ۱۲ مقاله و یک قصیده به قلم علما و اهل قلم و اعضای اتحادیه نویسندگان و اساتید دانشگاه‌های سوری و فلسطینی در ۲۰۸ صفحه به ‌رشته تحریر درآمد است.

«اربعین حسینی و تشکیل تمدن نوین جهانی»، عنوان سرمقاله مدیر مسئول این شماره فصلنامه الثقافه الاسلامیه است. عناوین سایر مقالات عبارتند از:

ماه‌هایی بر تارک آسمان شهادت، مطالعه تطبیقی بین یاران الحسین علیه السلام و یاران پیامبران

چشم اندازهای نهضت حسنی (مطالعه تاریخی تحلیلی)

روزه روز عاشورا، واقعیت یا بدعت

گفتگویی با امام حسین علیه السلام در باب حقیقت امت

شعر: به خدا سوگند که رهبر مایی امام حسین (علیه السلام)

نشانه‌ها و مبانی تمدن در نهج البلاغه

نقش علمای ایران در خدمت به قرآن و علوم قرآنی (نمونه: تفسیر قرآن مجید)

حافظ شیرازی گردابی است از عشق آسمانی

شیوه‌های تغییر ذات در گفتمان قرآنی

مطالعه کتاب: از خیمه تا میدان

عرفان هویتی

هنر خوشنویسی سمبل وحدت در جهان اسلام

در آستانه تولد امام رضا علیه السلام

علیرضا فدوی، وابسته فرهنگی و سرپرست رایزنی فرهنگی کشورمان در سوریه در سرمقاله مجله تحت عنوان «اربعین حسینی و تشکیل تمدن نوین جهانی» نوشته است: راهپیمایی اربعین همان رویداد بی‌مانندی است که هر سال در آستانه اربعین حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام، میلیون‌ها نفر از مردم حق‌طلب و با بصیرت را از سرتاسر دنیا دور هم جمع می‌کند تا پیام وحدت مردم آزادی‌خواه و حق‌جو را به جهان مخابره کند. هرچند امسال به دلیل پدیده شوم کرونا، موانع بسیاری برسر راه این راه‌پیمایی قرار گرفته، اما همچنان این حرکت خودجوش مردمی، نماد بزرگ‌ترین همبستگی و اتحاد مؤمنین بوده و مهم‌ترین پیام سیاسی و فرهنگی را با خود دارد، پیام اتحاد جبهه حق در برابر باطل در زیر سایه سرور و امام آزادگان جهان.اربعین نشان از یک اعجاز خداوندی دارد که از ابتدای تاریخ بشریت تاکنون به این گستردگی سابقه نداشته است. یعنی در ماجرای اربعینی شاهد تشکیل یک جبهه عظیم و صف‌بندی آنان برای مبارزه و حذف ظلم و استبداد و بعد زمینه‌سازی برای آن تمدن وعده‌داده شده خداوندی در آخرالزمان هستیم. همان تمدنی که با ظهور منجی بشریت امام زمان (عجل ‌الله تعالی فرجه الشریف) تحقق می‌یابد. روشنایی اصلی و نور اصلی جریان اربعینی همین مسئله است. رسالت اصلی جریان اربعین را در نابودی اسکتبار جهانی و اسرائیل و نیز تشکیل تمدن نوین اسلامی می‌دانم. مسئله‌ای که هر فردی اکنون می‌تواند به آن شهادت دهد. رهبر معظم انقلاب سال‌ها قبل این نگرش را برای جامعه تبیین کردند.

وابسته فرهنگی کشورمان در سوریه در بخشی دیگر، به منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در باره فلسفه بازگشت امام سجاد علیه السلام و حضرت زینب سلام الله علیها در روز اربعین به کربلا اشاره کرده است.