کره شمالی در جریان رژه نظامی به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تاسیس حزب کارگران کره از یکی از بزرگترین موشک های بالستیک جهان رونمایی کرد که موجب حدس و گمان برخی رسانه ها درباره آن شده است.

به گزارش شیعه پرس بنقل از یورونیوز، کره شمالی دیروز شنبه در جریان رژه نظامی به مناسبت هفتاد و پنجمین سالگرد تأسیس حزب کارگران کره از یکی از بزرگترین موشک‌های بالستیک جهان رونمایی کرد که یک کامیون ۱۱ چرخ این موشک قاره پیما را حمل می‌کرد.

موشک جدید کره شمالی از مدل قبلی موشک قاره پیمای این کشور بسیار بزرگ‌تر به نظر می‌رسد.

حمل مدل قدیمی موشک‌های قاره پیمای کره شمالی در جریان مراسم روز شنبه با کامیون ۹ چرخ صورت گرفت.

به نوشته یورونیوز، برخی از تحلیلگران امور نظامی بر این باور هستند که اندازه بزرگ‌تر این موشک می‌تواند به این معنا باشد که موشک جدید قادر به طی مسافتی طولانی‌تر و حمل کلاهک‌هایی قوی‌تر است. در مقابل گروهی از کارشناسان نظامی هشدار داده‌اند که کره شمالی ممکن است تنها ماکتی از موشک در دست ساخت خود را نمایش داده باشد.

با این حال آنچه بدیهی به نظر می‌رسد این است که موشک جدید کره شمالی در صورت آزمایش موفقیت آمیز آن یکی از بزرگترین موشک‌های بالستیک جهان خواهد بود.

کره شمالی در سال ۲۰۱۷ هنگام آزمایش مدل قبلی موشک قاره پیمای خود ادعا کرده بود که امکان اصابت موشک آزمایش شده به هر نقطه‌ای از آمریکا با حمل کلاهک هسته‌ای وجود دارد.

هرچند کره شمالی در سال ۲۰۱۷ سه موشک قاره پیما را آزمایش کرد اما هنوز مشخص نیست که آیا پیونگ یانگ فناوری لازم برای حفاظت از کلاهک‌های هسته‌ای هنگام ورود دوباره موشک‌های قاره پیما به جو زمین را در اختیار دارد یا خیر. کره شمالی از سال ۲۰۱۷ تاکنون هیچ موشک قاره پیمایی را آزمایش نکرده است.

مدل جدید موشک قاره پیمای کره شمالی به طور بالقوه می‌تواند در آینده قدرت امتیازگیری بیشتری به پیونگ یانگ در مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای با آمریکا بدهد.