یکی از رهبران اسلامی سودان به مخالفت اکثریت مردم این کشور با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی اشاره کرد.

به گزارش شیعه پرس به نقل از عربی ۲۱، «عبدالرحیم علی» رئیس سابق مجمع فقه اسلامی سودان اعلام کرد که ۸۰ درصد از سودانی ها با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی مخالف هستند و کسانی که این روند را تأیید می کنند افراد معلوم الحال و موارد نادر به شمار می روند.

وی افزود: عادی سازی روابط با اسرائیل ممکن است سودان را وارد گرداب خشونت کرده و اوضاع را در این کشور به مرحله انفجار برساند؛ همان طور که در کشورهای همسایه مانند لیبی شاهد این اوضاع هستیم.

عبدالرحیم علی بیان کرد: عادی سازی روابط باعث تقویت اشغالگری اسرائیل و نابودی حقوق فلسطینی ها می شود. کشورهای عربی در حال حاضر در ضعف سیاسی و اقتصادی و دیپلماسی بی سابقه ای به سر می برند.

این رهبر اسلامی در سودان اضافه کرد: دشمن صهیونیستی به حرکت سودان در مسیر عادی سازی روابط افتخار می کند و برای تحقق این مسأله بسیار می کوشد.

وی ادامه داد: نتایج هرگونه همه پرسی مردمی در سودان علیه عادی سازی روابط خواهد بود. در صورت تحقق این مسأله، سودان در شرایط بی ثباتی کامل قرار می گیرد.

عبدالرحیم علی اضافه کرد: امارات برای اجرای پروژه خاورمیانه جدید در جهان عرب، نقش نوک پیکان را بازی می کند. این کشور برای وسوسه کردن سودان از طریق پول، تلاش می کند.

در حالیکه رژیم صهیونیستی بر روی عادی سازی روابط با کشور سودان حساب ویژه ای باز کرده است، بسیاری از احزاب و شخصیت های سیاسی و مذهبی در این کشور مخالفت خود را با عادی سازی روابط با دشمن صهیونیستی اعلام کرده اند.

روز گذشته، حزب «متحد دموکراتیک ناصری» سودان مخالفت قاطع خود با هرگونه عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی را اعلام کرد.

علاوه بر این، «عبدالله حمدوک» نخست وزیر سودان در گفتگو با روزنامه فایننشال تایمز گفته است که خارج کردن نام این کشور از فهرست تروریسم نباید با عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی مرتبط شود.