وزیر خارجه ارمنستان در یک بازه زمانی سه روزه، میهمان همتای روس است تا درباره ادامه روند دیپلماتیک حل تنش‌ها در قره‌باغ با یکدیگر رایزنی داشته باشند.

به گزارش شیعه پرس به نقل از ایتارتاس، «زهراب مانتساکانیان» وزیر خارجه ارمنستان قرار است در سفری سه روزه که از امروز آغاز می‌شود؛ میهمان «سرگئی لاورف» همتای روس باشد.

موضوع اصلی این دیدار، پرداختن به مسائل مربوط به آتش‌بس قره‌باغ است که در نشست روز جمعه میان وزرای خارجه روسیه، ارمنستان و جمهوری آذربایجان حاصل شد.

قرار است در دیدار پیش رو، طرفین درباره تداوم تنش‌زدایی در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ و ایجاد شرایطی که روند مذاکره را در چارچوب گروه مینسک تسهیل کند؛ صحبت کنند.

روز گذشته، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه در تماس تلفنی با لاوروف، از وی خواسته بود ارمنستان را به اجرای آتش‌بس ملزم کند.

در حال حاضر، هر دو طرف درگیری در قره‌باغ، دیگری را به نقض آتش‌بس متهم می‌کند.

به گزارش مهر، تنش بر سر حق مالکیت قره‌باغ در حالی ادامه دارد که کشورهای همسایه نظیر ایران و روسیه بارها طرفین درگیری را به حل مسالمت‌آمیز مناقشه فراخوانده و هشدار داده‌اند که این اختلاف تنها از راه دیپلماتیک قابل حل است.

درگیری‌های ارمنستان و جمهوری آذربایجان بر سر حق مالکیت قره‌باغ از اوایل دهه ۱۹۹۰ در جریان است حال آنکه دور جدید تنش‌ها، از جولای ۲۰۲۰ آغاز شد.