اعزام یک فروند کشتی اکتشافی ترکیه به آبهای مدیترانه شرقی مقامات آتن را برآن داشت که ضمن محکومیت این اقدام آنکارا، اعضای اتحادیه اروپا را به وضع تحریمها علیه ترکیه ترغیب کند.

به گزارش شیعه پرس به نقل از سی اِن اِن، در ساعات ابتدایی روز دوشنبه با اعزام یک فروند کشتی اکتشافی ترکیه موسوم به «عروج رئیس» به جنوب جزیره «کاستِلوریزو» یونان در نزدیکی سواحل جنوبی ترکیه، روابط آنکارا- آتن بیش از پیش روبه تیرگی گرائید.

وزارت خارجه یونان این اقدام ترکیه را «تنش آفرینی» و «تهدیدی مستقیم علیه صلح منطقه» خواند. «استلیوس پتساس» سخنگوی دولت یونان نیز روز دوشنبه اعلام کرد که «ترکیه ثابت کرده است که فاقد اعتبار است».

در مقابل، «فاتح دونمز» وزیر انرژی ترکیه نیز در یک پیام توئیتری نوشت که کشتی اکتشافی عروج رئیس پس از انجام عملیات تعمیر و نگهداری لنگر خود را بالا می کشد.وی در ادامه پیام توئیتری خود نوشت: «ما [ترکیه] به اکتشاف، حفاری و حراست از حقوقمان ادامه خواهیم داد».

شایان ذکر است که دولت ترکیه ماه گذشته یک فروند کشتی اکتشافی خود را از آبهای مورد مناقشه دریای مدیترانه شرقی خارج کرد تا به زعم مقامات آنکارا امکان پیشبرد فرآیند دیپلماسی را پیش از نشست اتحادیه اروپا فراهم سازد؛ نشستی که در آن قبرس در تلاش برای ترغیب اعضای اتحادیه اروپا به وضع تحریم علیه ترکیه بود.

گفتنی است که روابط میان یونان و ترکیه بر سر طیفی از موضوعات مورد اختلاف از جمله حوزه اقتدار و اختیارات دو کشور در منطقه مدیترانه و قبرس شمالی و جنوبی با فراز و نشیبهای فراوانی همراه بوده است.

به گزارش شیعه پرس، نیروی دریایی ترکیه با ارائه اطلاعیه‌ای، از بازگشت «عروج رئیس» کشتی اکتشافی این کشور به آب‌های مورد مناقشه مدیترانه شرقی خبر داد.

مدت این مأموریت که به دور جدیدی از تنش‌ها میان آنکارا-آتن منجر خواهد شد، ۱۰ روز اعلام شده است. دو شناور دیگر با نام‌های «چنگیز خان» و «آتامن» نیز عروج رئیس را در این مأموریت اکتشافی همراهی خواهند کرد.

درگیری ترکیه با یونان و قبرس جنوبی، ریشه در ادعای این کشورها برای بهره‌برداری از منابع گاز طبیعی موجود در شرق مدیترانه دارد.