کتاب ایران؛ ابرقدرت منحصر به فرد نوشته منوچهر محمدی به همت انتشارات فرشتگان فردا در هفته جاری منتشر شد.

به گزارش شیعه پرس، بررسی‌های محققانه و عالمانه دانشمندان روابط بین الملل نشان می‌دهد سلطه غرب و نظم بین الملل حاصل از این سلطه در ابعاد سیاسی، اقتصادی، نظامی و فرهنگی به پایان راه خود رسیده و نوعی آنارشیسم بر جهان و روابط بین المل حاکم می‌باشد. در چنین شرایط بین المللی است که جمهوری اسلامی به عنوان یک ابرقدرت نوظهور و منحصر به فرد و استثنایی سر بر آورده است.

در این کتاب، نویسنده ویژگی‌های منحصر به فردی که جمهوری اسلامی با خود آورده است و موجب تحول عظیمی هم از نظر مبانی و هم از نظر عملکرد در تعامل با جهان مدرن و نظام سلطه گردیده به تفکیک مورد بررسی و تحلیل مقایسه‌ای قرار می‌دهد و ایران به عنوان ابرقدرت منحصر به فرد را در جهان ما بعد مدرن به اثبات می‌رساند.

فهرست این اثر عبارت است از:

مقدمه

فصل اول: کلیات

فصل دوم:

بخش اول: قدرت معنوی

بخش دوم: قدرت مادی

فصل سوم: مکتب منحصر به فرد

فصل چهارم: رهبری منحصر به فرد

فصل پنجم: امت منحصر به فرد

فصل ششم: اهداف منحصر به فرد

فصل هفتم: شکل گیری نظام بین المللی منحصر به فرد

فصل هشتم: راهبرد منحصر به فرد (مقاومت)

منابع

سخن پایانی

محمدی در مقدمه این اثر نوشته است: بعد از انتشار کتاب مؤلفه‌های قدرت در جمهوری اسلامی با ارائه یک تقسیم بندی جدیدی از قدرت، تحت عناوین قدرت معنوی و قدرت مادی، سرچشمه بیکران منبع الهی قدرت را در این نهاد دینی سیاسی مطرح می‌کنم.

اگر حمایتها و پشتوانه الهی در این انقلاب و نظام برخاسته از آن نبود با توجه به توطئه‌های عظیمی که علیه آن توسط دشمنان قسم خورده صورت گرفته، دیگر نام و نشانی از آن باقی نمی‌ماند؛ در حالی که علی رغم قدرتهای عظیم مادی – اعم از نظامی و اقتصادی که در اختیار دشمنان انقلاب بود این پدیده مبارک، روز به روز قدرتمندتر شده و می‌رود که به عنوان یک ابرقدرت منحصر به فرد، جایگاه خود را در سطح جهان، تثبیت و پایدار کند.

اگرچه حضرت امام خمینی (ره) از همان سالهای اول پیروزی انقلاب بر این باور بود که جمهوری اسلامی یک ابرقدرت است و بر همین مبنا پیش بینی می‌کردند که «آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند» و یا «ما آمریکا را زیر پا می گذاریم» با این حال بسیاری از دولتمردان و بزرگان انقلاب، نمی‌توانستند این فرموده، حضرت امام را باور نمایند ولی امروزه با توجه به پیروزی‌هایی که در مصاف با ایالات متحده آمریکا که تنها ابرقدرت باقی مانده بعد از جنگ جهانی دوم است به دست آمده به ویژه در جریان این اسقاط پهپاد گران قیمت آمریکایی و یا موشک باران پایگاه عین الاسد بعد از شهادت سردار سلیمانی و اخیراً هم در اعزام پنج نفتکش ایرانی به ونزوئلا و دریای کارائیب که در حوزه نفوذ آمریکا بوده است، جمهوری اسلامی توان و جایگاه ابرقدرتی خود را به رخ دنیا کشاند.

برای تئوریزه کردن این ابرقدرتی جمهوری اسلامی در فرصتی که در ایام اربعین حسینی در کربلا و نجف دست داد و با تأثیرپذیری از شرط راهپیمایی اربعین، نگارنده بر آن شد تا نسبت به تبیین این جایگاه، اقدام نموده و ویژگی‌های منحصر به فرد این ابرقدرت را در مقاله‌ای ارائه دهد اما قرنطینه اجباری به سبب ویروس فراگیر کرونا، فرصتی شد تا مقاله مزبور به کتابی تبدیل گردد که اینک پیش روی شماست.

کتاب ایران؛ ابرقدرت منحصر به فرد نوشته منوچهر محمدی به همت انتشارات فرشتگان فردا در ۴۲۰ صفحه به بهای ۸۰ هزار تومان در مهرماه جاری منتشر شد.