معاون نماینده چین در سازمان ملل اعلام کرد که پکن به مذاکرات کنترل تسلیحاتی روسیه و آمریکا نمی‌پیوندد.

به گزارش شیعه پرس به نقل از شینهوا، نگنگ شوآنگ»معاون نماینده دائمی چین در سازمان ملل اعلام کرد که کشورش به مذاکرات کنترل تسلیحاتی روسیه و آمریکا نمی‌پیوندد چرا که به باور پکن، ایالات متحده قصد دارد از این طریق از مسئولیت‌های خود در زمینه خلع سلاح هسته‌ای شانه خالی کند.

گنگ شوآنگ با انتقاد از طرح آمریکا برای انجام مذاکرات سه‌جانبه با روسیه و چین برای کنترل تسلیحات، این طرح ‌را یک ترفند برای خودداری آمریکا از انجام وظایف خود در زمینه خلع سلاح هسته‌ای دانست.

شوآنگ با اعلام این مطلب افزود: «ایالات متحده، چین را سومین قدرت هسته‌ای بزرگ هسته‌ای جهان نامید تا رقابت تسلیحاتی هسته‌ای بین ایالات متحده، روسیه و چین را جنجالی کند. آنها با پیشنهاد مذاکرات به اصطلاح کنترل تسلیحات سه‌جانبه، تنها در پی منحرف کردن افکار عمومی جهان از مسئولیت ایالات متحده هستند. این موضوع یک ترفند برای انحراف توجه و تمرکز جامعه بین‌المللی است».

گنگ همچنین در جریان نشست کمیته اول هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، گفتگوهای سه‌جانبه کنترل تسلیحات را اجبار و باج‌خواهی دانست و تاکید کرد چین هرگز بخشی از چنین مذاکراتی نخواهد بود.

این دیپلمات چینی همچنین با تاکید بر اینکه کشورش به استراتژی هسته‌ای برای دفاع از خود پایبند است افزود: «ما همواره برنامه هسته‌ای خود را در پایین‌ترین سطح مورد نیاز دفاعی برای امنیت ملی حفظ می‌کنیم. ما چه در گذشته و چه در آینده با هیچ کشوری درگیر مسابقه تسلیحاتی نبوده و نخواهیم بود. قدرت هسته‌ای ما به هیچ وجه قابل مقایسه با آمریکا و یا روسیه نیست و بر همین اساس درخواست از چین برای مشارکت در این مذاکرات سه جانبه غیرقابل قبول، غیر منصفانه و نشدنی است».