رئیس جمهور لبنان جلسه ای با حضور زینت عکر وزیر دفاع و جوزف عون و اعضای تیم گفتگو کننده ترسیم مرزی شامل؛ سرتیپ بسام یاسین و سرهنگ مازن بصبوس، وسام شباط و نجیب مسیحی، برگزار کرد.

به گزارش شیعه پرس به نقل از النشره، دیدارهای امروز میشل عون رئیس جمهور لبنان در کاخ بعبدا به اقدامات مقدماتی برای برگزاری دور اول از مذاکرات ترسیم مرز دریایی جنوب لبنان که قرار است از فردا در مقر فرماندهی یونیفل در ناقوره در جنوب لبنان شروع شود، اختصاص داشت.

در این راستا میشل عون با یان کوبیچ هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل دیدار کرد و با وی تحولات اوضاع و موضع لبنان در قبال مذاکرات ترسیم مرز دریایی جنوبی را مورد رایزنی قرار داد.

یان کوبیچ اعلام کرد که سازمان ملل به نقش خود در میزبانی و سرپرستی جلسه گفتگوها و تسهیلات لازم برای موفقیت آنها، عمل خواهد کرد.

همچنین میشل عون جلسه دیگری در این زمینه با حضور زینت عکر وزیر دفاع و جوزف عون فرمانده ارتش و اعضای تیم گفتگو کننده شامل؛ سرتیپ بسام یاسین رئیس هیات و سرهنگ مازن بصبوس، وسام شباط و نجیب مسیحی، برگزار کرد.

در جریان این نشست، میشل عون به تیم گفتگوکننده لبنان دستور دارد که این مذاکرات فنی و مربوط به ترسیم مرز دریایی است و گفتگوها باید فقط منحصراً به این موضوع محدود شود. جلسات به سرپرستی و میزبانی سازمان ملل است و حضور طرف آمریکایی در نشستها به عنوان میانجی و تسهیل کننده روند گفتگو است.

رئیس جمهور لبنان به تیم مذاکره کننده تاکید کرد که حافظ حقوق لبنان باشند و برای آنها آرزوی موفقیت کرد.

پس از این نشست بیانیه ای صادر شد که در آن آمده است: رئیس جمهور لبنان به تیم فنی گفتگو کننده که مذاکرات غیرمستقیم (با صهیونیستها) دارند دستور داد که طبق توافق چارچوب عملی برای گفتگو درباره ترسیم مرزهای دریایی و مطابق آنچه ارتش لبنان بر اساس قانون بین المللی تهیه کرده است، عمل کنند و اینکه مذاکرات بر اساس خطی باشد که از نقطه راس الناقوره شروع شود و به امتداد دریا به پیش برود. عون ابراز امیدواری کرد که راهکار منصفانه ای که حامی حقوق حاکمیتی ملت لبنان باشد، حاصل شود.