علیرغم گذشت یک ماه از آغاز مذاکرات طالبان و دولت افغانستان در قطر، تا کنون هیچ توافقی درباره محتوای گفتگوها میان طرفین حاصل نشده است.

به گزارش شیعه پرس به نقل از خبرگزاری آناتولی، علی‌رغم گذشت یک ماه از مذاکرات طالبان و دولت افغانستان در راستای برقراری صلح در این کشور که ۱۲ سپتامبر در شهر دوحه پایتخت قطر آغاز شد، تا کنون هیچ توافقی درباره محتوای گفتگوی طرفین حاصل نشده و مذاکره کنندگان نتوانستند در خصوص دستور العمل مذاکرات به توافق برسند.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، مذاکرات هنگامی متوقف شد که دو طرف نتوانستند بر سر برخی موضوعات با یکدیگر به توافق برسند.

هیئت طالبان خواستار مبنا قرار دادن توافق‌نامه صلح امضا شده بین آمریکا و طالبان در ۲۹ فوریه به عنوان «توافق اصلی» است. هیئت افغانستان این درخواست را رد و تاکید می‌کند که مذاکرات بین‌الافغانی، گفتگوهائی جدا از همه گفتگوهای پیشین است.

تنها درباره ۲ ماده از ۲۰ ماده مورد گفتگو توافق حاصل شد

یک لایحه ۲۰ ماده‌ای در مورد چگونگی انجام مذاکرات میان دولت افغانستان و محتوای آن‌ها بین دو طرف تنظیم شده بود که طرفین تنها در ۲ مورد به توافق رسیدند. اما طرف‌ها شب گذشته از آغاز مجدد دیدارها پس از بن‌بست در مذاکرات صلح خبر دادند.

ناجیه انوری سخنگوی وزارت صلح وزارت خارجه افغانستان اعلام کرد که هیئت افغانستان به تلاش‌های خود برای حل مسائل بحث برانگیز ادامه می‌دهد.

وی ابراز امیدواری کرد که به محض حل مشکلات دوباره مذاکرات را آغاز کنند.