قاضی مسئول پرونده تحقیقات درباره انفجار بندر بیروت اعلام کرد که اداره تحقیقات فدرال آمریکا (پلیس اف بی ای) نتیجه گزارش خود در خصوص انفجار بیروت را به وی ارائه کرده است.

به گزارش شیعه پرس به نقل از آسوشیتدپرس، «فادی صوان» قاضی پرونده انفجار بیروت گفته است که گزارش اف بی آی درباره انفجار بیروت را دریافت کرده و اکنون منتظر دریافت نتیجه گزارش انگلیسی ها و فرانسوی‌ها در این رابطه است.

اداره تحقیقات فدرال آمریکا، پلیس اف بی ای، اعلام کرده است که هنوز به نتیجه قطعی در خصوص علت انفجار بیروت دست نیافته است.

یک سخنگوی اف بی ای تاکید کرده است برای دریافت پاسخ در خصوص این انفجار می بایست با مقام های لبنانی تماس گرفته شود که هدایت این تحقیقات را به عهده دارند.

بندر بیروت در روز ۱۴ مرداد صحنه انفجاری مهیب بود که دست‌کم ۱۹۰ کشته و بیش از هفت هزار زخمی بر جای گذاشت، انفجاری که دلیل آن انبار کردن ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم بدون رعایت موارد ایمنی عنوان شد.

به نوشته آسوشیتدپرس، هنوز علت انفجار این محموله نیترات آمونیم مشخص نیست، اما تاکنون بیش از ۲۰ نفر از مقامات بندری بندر بیروت در بازداشت هستند.

طبق این گزارش، قاضی سوان تاکنون از شماری از مقامات امنیتی، اعضای سابق کابینه و کارمندان بندر بیروت بازجویی کرده است.

در همین رابطه خبرگزاری رسمی لبنان می‌گوید گزارش تحقیقات دستگاه‌های امنیتی بین المللی مشخص خواهد کرد که آیا انفجار در بندر بیروت عمدی بوده یا بر اثر سهل انگاری روی داده است.

نهادهای آمریکایی و اروپایی که موضوع انفجار در بندر بیروت را پیگیری می کنند، معتقدند این انفجار سهواً روی داده است.

انفجار مهیب در بندر بیروت، به بحران سیاسی در لبنان دامن زد به طوری که استعفای نخست‌وزیر و کابینه او را به دنبال داشت.