رئیس هیئت لبنانی در مذاکرات ترسیم مرزها با رژیم صهیونیستی به تشریح جزئیات جلسه امروز پرداخت.

به گزارش شیعه پرس به نقل از روسیا الیوم اولین جلسه از سری مذاکرات ترسیم خطوط مرزی میان لبنان و رژیم صهیونیستی که صبح امروز تحت نظارت ناظرانی از سازمان ملل در مقر یونیفل آغاز شده بود به پایان رسید.

این جلسه که به عنوان مقدمه مذاکرات مرزی میان لبنان و رژیم صهیونیستی در مقر کلاه آبی های سازمان ملل موسوم به یونیفل برگزار شد با حضور نماینده سازمان ملل در امور خاورمیانه همراه بود.
سرتیپ «بسام یاسین» پس از پایان اولین جلسه مذاکرات مرزی لبنان با رژیم صهیونیستی اظهار داشت: دیدار امروز سوت قطار مذاکرات فنی غیرمستقیم را به صدا درآورد، این اولین اقدام در پیمودن مسیر هزار مایلی ترسیم مرزهای جنوبی است، بر اساس منافع عالی کشورمان امیدواریم که چرخ مذاکره با سرعتی بچرخد که این پرونده در مدت زمانی معقولی به سرانجام برسد.

وی افزود: ما امروز اینجا هستیم تا درباره ترسیم مرزهای دریایی بر اساس قانون بین‌الملل، توافق آتش‌بس ۱۹۴۹ (میان لبنان و رژیم صهیونیستی) و توافقنامه «پولیه-نیوکمپ» امضا شده در سال ۱۹۲۳ به ویژه آنچه در این توافقنامه درباره خط زمینی که از رأس‌الناقوره آغاز شده، مذاکره و رایزنی کنیم.

یاسین ضمن مطرح کردن این موضوع که لبنان از طرف مقابل انتشار دارد به تعهدات بر اساس قانون بین‌الملل و نیز محرمانه بودن گفتگوها پایبند باشد، افزود: فرمول نهایی ترسیم مرزها پس از موافقت مقامات سیاسی لبنان مشخص خواهد شد.

قرار است جلسه میان دو طرف با میانجیگری آمریکا هر دو هفته یکبار انجام شود و موعد بعدی آن ۲۸ اکتبر است. گفتنی است هیئت مذاکره کننده لبنانی از گرفتن عکس یادگاری با هیئت اسرائیلی امتناع ورزید.