سران اتحادیه اروپا قرار است در نشست آتی خود در بروکسل پرونده اقدامات ترکیه در منطقه خاورمیانه را مورد بررسی مجدد قرار دهند.

به گزارش شیعه پرس به نقل از العربیه، سران اتحادیه اروپا قرار است در نشست آتی این اتحادیه که در روزهای ۱۵ و ۱۶ اکتبر ۲۰۲۰ در بروکسل برگزار می شود، پرونده اقدامات ترکیه در منطقه خاورمیانه را بار دیگر بررسی کنند.

سران کشورهای اروپایی در نشست پیشین خود ضمن آنکه ترکیه را به «نقض حاکمیت یونان و قبرس از طریق حفاری منابع گاز در آب‌های سرزمینی این دو کشور» متهم کردند، به آنکارا هشدار دادند که چنانچه دست از اقدامات به گفته آنها «تحریک‌آمیز» برندارد، تحریم‌هایی را علیه این کشور اعمال خواهند کرد.

پیش از این نیز «پیتر ستانو» سخنگوی رسمی سیاست خارجی و امنیت اروپا اشاره کرده بود که رهبران اروپایی توافق کردند تا رفتار ترکیه در مرحله پیش‌رو را زیر نظر گرفته تا تصمیم‌های مقتضی در این‌باره متعاقباً اتخاذ شود.
ستانو در ادامه افزود که اتحادیه اروپا با کشورهای قبرس و یونان اعلام همبستگی کرده و همه ۲۷ کشور اروپایی درباره این پرونده کاملاً اتفاق نظر دارند.

شایان ذکر است که کشتی اروچ ریس ترکیه دوشنبه گذشته جهت انجام عملیات لرزه‌نگاری برای اکتشاف منابع نفت و گاز عازم منطقه شرق دریای مدیترانه شده که در واکنش به آن کشور یونان در اختلاف با ترکیه بر سر حفاری در دریا، خواستار اعمال تحریم‌هایی علیه آنکارا شد.

این در حالی است که «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه روز چهارشنبه در سخنانی اعلام کرد: «روز شنبه از کشتی حفاری فاتح بازدید و ضمن مشاهده روند کار از نزدیک، میزان ذخایر جدید را اعلام خواهیم کرد».

رئیس جمهور ترکیه در نشست حزب حاکم عدالت و توسعه در این خصوص تهدید کرد: «عدم پای‌بندی یونان و بخش روم‌نشین قبرس به تعهدشان در قبال اتحادیه اروپا و ناتو را در میدان پاسخ خواهیم داد».