سمنان- مردم جای جای استان سمنان، همزمان با بیست و هشتم صفر، رخت عزای رحلت رسول الله(ع) و امام حسن مجتبی(ع) را بر تن کردند و این بار نذوراتشان را به شکل کمک‌های مردمی ارائه دادند.

به گزارش شیعه پرس، فرارسیدن بیست و هشتم صفر، سالروز ارتحال پیامبر (ص) و همچنین تقارن آن با شهادت امام حسن (ع) رخت عزای عزاداری دهه آخر صفر را بر تن مردم دیار قومس از کوچک و بزرگ تا پیر و جوان کرد تا در رثای آل الله به سوگ بنشینند.

آئین عزاداری ۲۸ صفر امسال با تفاوت‌هایی روبرو بود و به خاطر گسترش کووید ۱۹ و در شرایط قرمز قرار داشتن استان سمنان، تجمع عزاداران به صورت دسته‌های عزاداری جای خود را به مرحله سوم از رزمایش کمک مومنانه و همچنین عزاداری با رعایت فاصله اجتماعی در بخش‌های محدودی از شهر داد تا مردم در کنار سوگواری رسول الله (ص) سلامت خود را نیز حفظ کنند.

نذورات مردم برای نیازمندان

امسال تقارن روزهای آخر ماه صفر با مرحله سوم از رزمایش کمک مومنانه نیز باعث شد تا هیئت‌های مذهبی، سپاه پاسداران، مردم نیک‌اندیش و متدین استان سمنان و به خصوص کسانی که نذوراتی را در سال‌های اخیر داشتند، عزاداری را با طعم کمک به نیازمندان همراه سازند.

بیست و هشتم صفر یا آنطور که مردم استان سمنان می‌گویند، چهل و هشتم هر سال بهانه‌ای برای برپایی دیگ‌های حلیم و نذوراتی مانند آش و شله زرد است اما امسال به توصیه مسئولان مردم متدین استان نسبت به توزیع اقلام خشک مصرفی این نذورات بین نیازمندان اقدام کردند تا دل‌های بیشتری شاد شوند.

در سراسر استان سمنان همچنین موکب‌های عزاداری نیز برپا شده است. موکب‌های صوتی بدون پذیرایی از مردم، نواهای مذهبی و ادعیه و سخنرانی‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی را پخش می‌کردند و نوحه سرایی بخش لاینفک برنامه آن‌ها است.

مواکب برپا شدند

این موکب‌ها از اوایل هفته گذشته بر پا شدند و برنامه‌های مفصلی برای روز بیست و هشتم صفر و سالروز شهادت امام رضا (ع) دارند. در این موکب‌ها نیز فاصله اجتماعی در زمینه مقابله با کرونا رعایت شده است.

هیئت‌های مذهبی همچنین در این روز دست روی دست نگذاشته و فضای مجازی را مملو از تولیدات فاخر فرهنگی و دینی در زمینه سیره رسول الله (ص) و امام حسن (ع) کرده‌اند. این روزها فضای مجازی به همت هیئتی‌های استان سمنان رنگ و بویی دیگر دارد.

بیست و هشتم صفر یادآور پیامبری است که لقبش امین و نامش یادآور خوبی‌ها است. پیامبری که این روزها چقدر نیاز به ترویج سیره زندگی‌اش در بین مردم و مسئولان داریم. شاید بیست و هشتم صفر تلنگری برای این امر نیز باشد. پیامبری که امانت داری را از نوجوانی به همراه داشت.

اهیمت ترویج سیره نبوی

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان درباره سیره ایشان می‌گوید: پیامبر اکرم (ص) در واقع مکتب اسلام را به اعراب جاهلی به شیوه‌ای ارائه کرد که امروز بعد از ۱۴ قرن این تحول شگرف در دنیا روز به روز بیشتر نمایان می‌شود.

حجت الاسلام علی شکری با بیان اینکه اهمیت کار پیامبر (ص) این بود که توانست این تحول شگرف را با مردم آن زمان همراه سازد و دین مبین اسلام را به مردم منتقل کند، بیان کرد: امروز موضوع مهم این است که باید سیره نبوی را در جامعه ترویج دهیم.

وی به ارتباط بین امام و امت پرداخت و ابراز کرد: ما در قبال امام و امام در قبال امت دارای رسالت‌ها و وظیفه‌هایی است و لذا امروز یکی از مهمترین رسالت‌های ما در قبال امام عصر (عج) و در زمان ولی فقیه، سبک زندگی اسلامی بر پایه شیوه‌های عملی پیامبر (ص) است.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان سمنان با بیان اینکه سیره نبوی سراسر درس است، تاکید کرد: ترویج سیره نبوی یکی از مهمترین موضوعاتی است که در جامعه می‌تواند وجود داشته باشد و از این منظر است که معتقد هستیم فعالان فرهنگی در حوزه سبک زندگی باید تلاش بیشتری کنند.

کمک به محرومان

نوع سومی هم عزاداری به‌جز موکب‌ها و فضای مجازی در استان سمنان وجود دارد و آن هم گروهی که برای دانش آموزان مناطق محروم استان سمنان کمک هزینه آموزشی و به خصوص هزینه تهیه تبلت جمع آوری کرده‌اند. تبلت هایی که از روز پنج شنبه در روستاهای محروم استان در دست توزیع هستند و امروز و فردا نیز این رویه ادامه خواهد داشت.

امسال شاید از دسته روی عزاداری در استان به خاطر کووید ۱۹ خبری نباشد اما مردم متدین استان عزاداری رسول الله (ع) و فرزند گرانقدرش را به کمال رسانیدند تا نشان دهند فقه پویای شیعی در هر شرایطی می‌تواند بهترین تصمیمات را بگیرد. امسال شاید بوی خوب حلیم در کوچه و برزن نپیچد اما در مقابلش کمک به همنوعان و نیازمندان که رسم اهل بیت (ع) است، به اوج می‌رسد.