سفیر چین در کانادا درباره اعطای پناهندگی به هنگ‌کنگی‌ها به اتاوا هشدار داد.

به گزارش شیعه پرس به نقل از خبرگزاری فرانسه، «کونگ پی‌وو» ( Cong Peiwu) سفیر چین در کانادا امروز جمعه با شرکت در یک کنفرانس مطبوعاتی به اتاوا در خصوص اعطای پناهندگی به هنگ‌کنگی های مخالف پکن هشدار داد.

در کنفرانس مطبوعاتی سفیر چین در کانادا در این خصوص آمده است که این اقدام اتاوا «سلامت و ایمنی» کانادایی‌های ساکن هنگ‌کنگ را به مخاطره خواهد انداخت.

سفیر چین در کانادا در این خصوص اعلام کرد: ما قویاً از طرف کانادایی می‌خواهیم به مجرمان خشن در هنگ‌کنگ به اصطلاح پناهندگی سیاسی ندهد؛ زیرا این اقدام دخالت در امور داخلی چین است و قطعاً سبب جسورتر کردن این مجرمان خشن خواهد شد.

وی در ادامه اضافه کرد: بر این اساس، اگر طرف کانادایی واقعاً به ثبات و رفاه در هنگ کنگ و سلامت و ایمنی ۳۰۰ هزار کانادایی دارایِ گذرنامه در هنگ کنگ اهمیت می‌دهد و همچنین تعداد زیادی از شرکت‌های کانادایی فعال در هنگ کنگ برایش مهم است، باید از تلاش‌ها برای مقابله با این جرایم خشن (در هنگ کنگ) حمایت کند.

گفتنی است، پس از بازداشت «منگ وانژو» مدیر ارشد مالی شرکت «هوآوی» در کانادا و نیز تصویب قانون امنیت ملی چین و اجرای آن در منطقه هنگ کنگ، روابط میان اتاوا و پکن تحت تأثیر دخالت های آمریکا به سردی گرائیده است.