مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید می‌گوید ترامپ راهبرد مشخصی در عرصه سیاست خارجی ندارد و رویکردی که در قبال ایران اتخاذ کرد، نتایج مثبتی برای آمریکا در پی نداشت.

به گزارش شیعه پرس، جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید که به‌رغم گرایش جمهوریخواهانه، به کارزار «نَه به انتخاب دوباره ترامپ» پیوسته است؛ در مصاحبه با «ان‌پی‌آر» گفت: تصمیم‌های دولت ترامپ دستاوردی که به امنیت هرچه بیشتر آمریکا منجر شود؛ نداشته است و فاقد الگویی است که در درازمدت جایگاه این کشور را در سطح بین‌الملل ارتقا دهد.

بولتون افزود: در سطح راهبردی، آمریکا با چین و روسیه به عنوان دو تهدید اصلی مواجه است. وجه مشترک هر دو اینها، توانمندی هسته‌ای است حال آنکه در مورد چین، پای موجودیت آمریکا در قرن ۲۱ مطرح است. ما درباره هیچیک از اینها راهبرد مشخصی نداریم. مثلاً ترامپ سه سال تمام دنبال توافق تجاری با چین بود؛ بعد مسئله کرونا پیش آمد و موضع او هم سختگیرانه‌تر شد. اما اگر در انتخابات پیروز شود، بار دیگر تحریم و تعرفه را کنار می‌گذارد و مطابق با غرایزش به دنبال توافق تجاری می‌رود.

مشاور سابق کاخ سفید افزود: در زمینه منع اشاعه هسته‌ای هم در مواجهه با ایران و کره شمالی، هیچ پیشرفت مثبتی نداشته‌ایم.

بولتون در نهایت گفت: در عرصه تروریسم بین‌الملل، شاهد قدرت گرفتن دوباره طالبان در افغانستان هستیم و در واقع، عقب‌گرد زده‌ایم و همه اینها محصول تصمیم‌گیری بی‌هدف ترامپ است.