شیراز – نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز با اشاره به سخنان اخیر نخست وزیر انگلیس گفت: سخن نخست وزیر انگلیس بوی حیله جدید می داد.

به گزارش پرس شیعه به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل نهاد نماینده مقام معظم رهبری در استان فارس آیت الله اسدالله ایمانی در خطبه های نماز عبادی سیاسی جمعه شیراز با اشاره به مسائل اخیر پیرامون برجام و همچنین اظهارات اخیر نخست وزیر انکلیس گفت: رهبر معظم انقلاب می گویند اگر برجام نقض شد برجام را متوقف کنید و نترسید ، طبیعتاً هر کشوری که می خواهد روی پای خودش بایستد دشمن دارد و با او دشمنی دارند ، اگر از دشمن ترسیدیم که نباید وارد میدان مبارزه بشویم ، دشمن امروز منتظر عکس العمل ماست ببیند در مقابل این ده سال تمدید تحریم که قانونی هم شد چه عکس العملی ما نشان می دهیم.

نماینده ولی فقیه در استان فارس ادامه داد: دشمن انتظار می کشد، نخست وزیر انگلیس انتظار می کشد، او در جمع یک مشت شکم باره شهوت پرست سخنانی گفت که لایق خودش و شنوندگانش بود و بوی فتنه می داد، سخن نخست وزیر انگلیس بوی حیله جدید می داد ، آن ها انتظار می کشند عکس العمل ما چیست ، آیا به زبان فقط محکوم می کنیم یا روابط دیپلماتیکمان را کم می کنیم، سطح روابط را پایین میاریم تا آن ها بفهمند ما به آن ها احتیاج نداریم و نیازی به آن ها نداریم، اگر مقابل این ها ایستادیم آن ها عقب نشینی می کنند ، اگر ضعف نشان دادیم آن ها حملاتشان را بیشتر می کنند.

انتقاد از وضعیت سودهای بانکی در کشور

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به مسئله ربا بیان کرد: قرآن مجید در سوره آل عمران به مسئله ربا اشاره می کند که ربا را چند برابر استفاده نکنید و بهره نبرید، حرام است، تقوا را پیشه کنید تا نجات پیدا کنید.

وی با اشاره به اینکه یکی از گناهان شایع در دوران جاهلیت قبل از اسلام ربا بود، افزود: تمام ثروتمندان مکه اهل ربا بودند و اساساً مکه دو گروه بیشتر نداشت یک جمعیت کم و اندک اما ثروتمند به نام اشراف و جمعیت فراوان و بسیار ، فقیر و وامانده، ربا در میان آنان رواج داشت آنچنان رواج داشت که عباس عموی پیغمبر(ص) هم یکی از کسانی بود که در جاهلیت اهل ربا بود و تا حکم حرمت ربا نازل نشده بود او ربا می داد و ربا می گرفت ، ابولهب ربا خوار معروف مکه بود، ابو سفیان و ابوجهل این ها ربا خواران معروف شهر مکه بودند.

امام جمعه شیراز گفت: وضعیت این بود که بدهکار وقتی نمی توانست بدهی خود را پرداخت کند نزد طلبکار می آمد و می گفت اصل بدهی و سودی که باید بگیری هر دو را جمع کن دو مرتبه به من قرض بده و سود آن را یکجا از من بگیر یعنی سود بر سود ، سود بر پولی که پرداخت نشده و بدهکار دریافت نکرده، سود آن را هم پرداخت می کرد یک بار ، دو بار ، بار سوم از بس این بدهی سنگین می شد نمی توانست پرداخت کند مجبور می شد خانه ، زندگی حتی بعضی اوقات فرزند خود را به عنوان برده به رباخوار می فروخت و به جای طلب در اختیار او می گذاشت این وضعیت قبل از اسلام بود که قرآن از آن جلوگیری می کند .

وی ادامه داد: با کمال تأسف امروز هم همین وضعیت در جامعه ما حاکم است ، بعضی از بانک ها طبق اطلاعی که بعضی از افراد مطلع می دهند می گویند وامی که به افراد داده می شود بعد از شش ماه اصل وام و سود شش ماه به عنوان بدهی حال ، نقد می شود و سود مجدد بر اصل بدهی و سود آن بسته می شود تا شش ماه و باز بعد از شش ماه دیگر اصل بدهی و سود از حالت موجل بودن خارج می شود و به عنوان بدهی حال در می آید و سود آن را تعیین می کنند.

آیت الله ایمانی اضافه کرد: اینکه امروز عده زیادی خانه و زندگی خودشان را در بدهی به بانک بدهکار می شوند و از دست می دهند به خاطر رب مرکب است یعنی سود بر سود ، سود علاوه بر سود که از آن ها گرفته می شود غیر از جریمه دیرکرد و این خطرناک ترین نوع رباست و متأسفانه امروز در بعضی از بانک ها طبق اطلاع بعضی از افراد مطلع که بیان می دارند این وضعیت جریان دارد و باید واقعاً فکری کرد ، باید برای آن قدمی برداشت.

وی ادامه داد: خب یک بار یک معامله شرعی کردید طی یک عقد یک پولی دادید و سود آن را هم تعیین کردید اما چرا سود بر سود ؟ چرا این سود هر روز اضافه می شود.

نماینده ولی فقیه در استان فارس در ادامه سخنان خود با اشاره به روز تولد امام صادق (ع) رئیس مکتب و روز تولد پیامبر مکرم اسلام (ص) ، افزود: ما موظفیم که در دوران حیات و زندگی ، زندگیمان را با زندگی رسول خدا تطبیق بدهیم ، معیار سلامت و عدم سلامت زندگی ما زندگی پیامبر مکرم اسلام است و از سوی دیگر براساس حدیث مشهور و معروف ثقلین ما مکلفیم بعد از پیامبر دست نیاز و توسل به سوی ائمه (ع) که رئیس مکتب و مذهب امام صادق (ع) ششمین امام می باشد دراز کنیم و از محضرشان بعد از رسول خدا استفاده کنیم.

وی گفت: افتخار شیعه در این است که امام باقر (ع) و امام صادق (ع) در دورانی که فضای کار برایشان فراهم گردید فقه اسلام و مبانی ارزشی دین را برای دنیای اسلام بازگو کردند و امروز همه فقهای بزرگ جهان اسلام اعم از شیعه و سنی بدون استثناء یا شاگرد بلاواسطه امام صادق بودند یا شاگرد با واسطه امام ششم بوده اند . امید است که بتوانیم با بهره برداری از سبک زندگی آنان و سخنان والایشان هم دنیای خود را و هم آخرت خود را بسازیم.

امام جمعه شیراز با اشاره به رزمایشی که هفته گذشته از سوی ارتش جمهوری اسلامی ایران به نام نامی پیامبر به نام رزمایش محمد رسول الله در جنوب شرق کشور در فضایی بیش از دویست و بیست هزار کیلومتر برگزار شد، افزود: رزمایش معمولاً برای به روز کردن نیروهای مسلح است و به روز قرار دادن سلاح ها و ابزار دفاعی آنان و عرفی است رایج در همه جهان ، آنچه در این میان قابل ملاحظه است اینکه عمده کشورها رزمایششان با کمک کشورهای بزرگ انجام می شود و آموزش آن ها و رزمایش ارتش و سپاه ما با قدرت فرماندهانی است که در همین کشور تربیت یافته اند و رشد پیدا کرده اند.

وی ادامه داد: به ویژه در هر رزمایشی بدون استثناء چند سلاح رونمایی و به دشمن اعلام و نشان داده می شود که صنایع دفاعی ما به روز است، هم در سپاه و هم در ارتش و هر زمان که رزمایش برگزار می شود چند سلاح جدید به کار گرفته و تجربه می شود و موفق بودن تجربه را به رخ دشمنان بزرگ نظام استکباری می کشیم و در عین حال این رزمایش امنیت ، اقتدار و صلح پایدار منطقه را به همسایگان پیام می دهد که رزمایش ما برای خوی تجاوزگری نیست برای صلح پایدار منطقه ، اقتدار و امنیت منطقه است که از عموم دست اندرکاران این حرکت مبارک تقدیر و تشکر به عمل می آید .

آیت الله ایمانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه بالاخره حلب آزاد شد، افزود: علیرغم اینکه نظام استکباری و نظام سلطه بیش از پنج سال تلاش کرد و تروریست ها را از اطراف عالم جمع کرد و علیرغم اینکه دلارهای نفتی عربستان و بعضی از کشورها در این مسیر هزینه شد و با وجود اینکه نیروی انسانی که از تمام اطراف جمع آوری کردند و آوردند ، علیرغم اینکه یک اجماع جهانی علیه بشار اسد به راه انداختند ، علیرغم همه این ها شهر حلب آزاد شد.

وی با بیان اینکه دو نکته در اینجا قابل ملاحظه است، افزود: نکته اول که باید مورد دقت و توجه قرار داد اینکه چه خون هایی ریخته شد ؟ چه انسان های بی گناهی کشته شد ؟ چه ثروت ها که بر باد رفت ؟ چه ساختارها که ویران شد ؟ برای چه ؟ برای اینکه اسرائیل امنیت داشته باشد، همه هم آمدند هر چه می توانستند هم آوردند ، گازهای شیمیایی را دادند ، جنگ های میکروبی را راه انداختند ، سلاح های پیشرفته را در اختیارشان گذاشتند ، چاه های نفت را به آتش کشیدند ، کارخانه ها را باز کردند و به کشورهای دیگر فروختند ، همه کارها ، چه می خواستند ؟ می خواستند بگویند بشار باید برود ، فرد دیگری بیاید که با اسرائیل سر جنگ نداشته باشد و امنیت اسرائیل تأمین بشود و در این پنج سال اسرائیل نفس راحتی کشید .

امام جمعه شیراز گفت: نکته دوم اینکه پنج سال قبل تمام دنیا حتی آن روز هنوز روسیه هم مثل امروز پا به کار نبود تمام دنیا می گفتند بشار باید برود ، یک نفر در دنیا مقابل همه ایستاد و گفت اسد باید بماند و ملت سوریه پیروز خواهد شد و آن یک نفر رهبر معظم انقلاب اسلامی ما بود . ابراهیم یک امت بود یک تنه مقابل دنیا ایستاد ، رهبر معظم انقلاب خلف صالح امام یک تنه مقابل دنیا ایستاد ، دنیا گفتند اسد برود رهبر انقلاب فرمودند باید بماند و همه رفتند و بشار اسد باقی ماند و ملت سوریه پیروز گشت.

آیت الله ایمانی گفت: رهبر معظم انقلاب آن روز که این سخن می گفتند حتی رجال سیاسی و حکومتی کشور ما این سخن را باور نداشتند ، داخل کشورمان هم باور نمی کردند تا چه رسد به دنیا و امروز شاهدیم چه کسی پیروز میدان است، رهبر معظم انقلاب اسلامی اعلام می کنند و می گویند اسرائیل چه کسی تضمین کرده است بیست و پنج سال دیگر روی جغرافیای جهان نامش باقی بماند.