وزیرامور خارجه افغانستان در چهارمین نشست چهار جانبه مذاکرات صلح گفت که نقشه چگونگی پیشبرد گفت‌وگوهای صلح تدوین شده و همه منتظر مذاکره مستقیم با طالبان هستند.

به گزارش پرس شیعه، «صلاح‌الدین ربانی» وزیر امور خارجه افغانستان در چهارمین نشست چهارجانبه صلح گفت: نقشه چگونگی پیشبرد گفت‌وگوهای صلح تدوین شده است و حکومت و مردم افغانستان امیدوار هستند که تا پایان ماه فوریه میلادی مذاکرات صلح به صورت مستقیم با طالبان آغاز شود.

ربانی ادامه داد: نشستهای چهار جانبه پیشرفتهای ملموسی داشته است و نقشه راه صلح ایجاد شده و منتظر گامهای عملی در راستای آغاز روند گفتگوهای مستقیم با گروه طالبان هستیم.

وزیر امور خارجه افغانستان افزود: تحقق صلح وامنیت پایدار یکی از اولویت حکومت افغانستان است.

وی با ابراز امیدواری برای مذاکره مستقیم با طالبان تا قبل از پایان ماه جاری میلادی تاکید کرد که بهترین فرصت برای طالبان و تمام گروههای مسلح به وجود آمده است.

ربانی بار دیگر از «گلبدین حکمتیار» رهبر گروه حزب اسلامی و گروههای دیگر خواست تا در این گفت‌وگوها سهم بگیرند.

وزیر امور خارجه افغانستان از کشورهای منطقه خواست که به همکاری خود در برقراری صلح به کشورش ادامه دهند وحکومت نیز از تلاش در این خصوص به کشورهای همکار اطمینان می‌دهد.

وی خطاب به آن دسته از گروههایی که نمی‌خواهند به پروسه صلح بپیوندند، بیان کرد: به هیچ وجه اجازه تضعیف تلاشهای حکومت در راستای تامین صلح را نمی‌دهیم و گروههایی که به خشونت ادامه می‌دهد، نیروهای امنیتی کشور قاطعانه در مقابل آنها مبارزه خواهند کرد.

بر اساس گزارش‌ها، نشست چهارجانبه امروز آخرین دور این نشستها می‌باشد و با ایجاد نقشه راه صلح قرار است زمینه گفتگوهای مستقیم با طالبان فراهم شود.