نتایج تازه ترین گزارش یک اندیشکده آمریکایی نشان می‌دهد که ایالات متحده هیچ پیشرفتی در زمینه ارائه توضیح درباره اینکه چرا و چگونه دستور حملات مرگبار پهپادها را صادر کرده، نداشته است.

به گزارش پرس شیعه، به نقل از خبرگزاری فرانسه، در حالی که تکیه آمریکا بر استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین در سراسر جهان به طور فزاینده‌ای افزایش یافته است ولی دولت باراک اوباما هیچ پیشرفتی برای ارائه توضیح درباره سیاست استفاده از پهپادهای مرگبار نداشته است.

مطالعه انجام شده توسط اندیشکده استیمسون سنتر مستقر در واشنگتن نشان می دهد که دولت اوباما در ارائه توضیحات شفاف و اساسی درباره برنامه استفاده از پهپادها ناکام بوده و این در حالی است مه استفاده از این هواپیماهای بدون سرنشین نقش کلیدی در تلاش های واشنگتن در مقابله با تروریسم داشته است.

راشل استول نویسنده این تحقیق، گفت: در زمینه توجیه برای این برنامه و همه مبناهای حقوقی و قانونی، افکار عمومی مردم آمریکا هنوز به چیزی دست نیافته است.

این اندیشکده در ژوئن ۲۰۱۴ میلادی گزارشی را درباره سیاست استفاده از پهپاد توسط دولت آمریکا نوشت و خواستار ارائه توضیحات شفاف کاخ سفید شد.

این گزارش به دولت اوباما “رتبه ناکام و شکست خورده” را در سه زمینه داده است: فقدان پیشرفت در انتشار اطلاعات مربوط به اهداف حملات پهپادها، پیشرفت در زمینه مکانیسم های پاسخگویی بهتر و توضیح درباره مبانی حقوقی و قانونی برنامه استفاده از پهپادهای کشنده.

اوباما در دوره ریاست جمهوری اش برنامه استفاده از پهپادها را به طور قابل توجهی گسترش داده ولی دولت وی اطلاعات کافی در خصوص حملات پهپادها را ارائه نکرده است. منتقدان بر این باورند که بسیاری از حملات انجام شده توسط پهپادها منجر به مرگ غیر نظامیان شده است.

از ژوئن ۲۰۱۴ میلادی، آمریکا به طور مداوم از پهپادهای جنگی در افغانستان، لیبی، پاکستان، سومالی و یمن و همین طور علیه داعش در عراق و سوریه استفاده کرده است.

استیمسون سنتر در ادامه افزود: ده ها کشور جهان از جمله اتیوپی و یمن اکنون به پایگاهی برای پهپادهای آمریکایی تبدیل شده اند.