یکی ازمقامات امنیتی پاکستان گفت: «راحیل شریف» فرمانده کل ارتش پاکستان در راستای مذاکرات صلح افغانستان و جلب حمایت سران قطر به دوحه سفر کرد.

به گزارش پرس شیعه، به نقل از «داون نیوز»، یکی از مقامات امنیتی پاکستان که خواست نامش فاش نشود گفت: سفر «راحیل شریف» فرمانده کل ارتش پاکستان در راستای هموار ساختن راه مذاکرات صلح افغانستان و در جهت جلب حمایت سران قطری صورت گرفت.

وی در ادامه افزود: پاکستان در تلاش است از طریق قطر گروههای مختلف طالبان را به پای میز مذاکره بکشاند و در تلاش است حمایت کامل مقامات قطری را بدست آورد.

وی در ادامه تصریح کرد: دفتر مرکزی طالبان وابسته به «ملا منصور اختر» رهبر کنونی طالبان در قطر است و پاکستان باید از طریق مقامات دولتی قطر این گروه از طالبان را راضی کند که در مذاکرات صلح افغانستان شرکت کنند.

در مذاکرات «مری ۱» که در اسلام آباد صورت گرفت دفتر طالبان افغانستان در قطر کسی را به عنوان نماینده به این مذاکرات نفرستاد و این مذاکرات بدلیل انتشار خبر ناگهانی مرگ «ملا عمر» رهبر سایق طالبان به حالت تعلیق درآمد.

لازم به ذکر است «راحیل شریف» دیروز با «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر و دیگر مقامات دولتی قطر در دوحه دیدار و گفتگو انجام داد. محور این گفتگوها بیشر مذاکرات صلح افغانستان بود و راحیل شریف در تلاش است حمایت مقامات قطری را در انجام این مذاکرات بدست آورد.

سه دور از مذاکرات مقدماتی صلح دولت افغانستان با طالبان با مشارکت ۴ کشور افغانستان، پاکستان، آمریکا و چین در اسلام آباد و کابل برگزار شده است و چهارمین دور این مذاکرات مقدماتی امروز در کابل برگزار می شود. در صورت موافقت گروه طالبان دور بعدی مذاکرات صلح افغانستان با حضور این گروه در اسلام آباد و کابل انجام خواهد شد.