قم – یکی از مراجع تقلید با بیان اینکه ملت ایران و عراق مشترکات فرهنگی و مذهبی بسیاری با هم دارند، گفت: اختلافات عقیدتی نباید باعث اختلاف و دشمنی شود.

به گزارش پرس شیعه، به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در دیدار با رؤسای قبایل عراق، گفت: عراق کشور شجاعت و فرهنگ و علم و کمال است؛ کشور ایران و عراق دارای مشترکات فراوانی هستند که مهم‌ترین این مشترکات آن است که همه ما باهم برادریم و به همین دلیل باید از این برادری صیانت کنیم.

وی با اشاره به آیه قرآن کریم گفت: قرآن کتاب راهنمای اولین تا آخرین است و اگر همه مردم تنها به این آیه از قرآن عمل کنند که ما را به وحدت و جهاد تشویق کرده است آخرت و دنیای همه مردم تأمین می‌شود.

استاد سطوح عالی حوزه گفت: خداوند بیان کرده است که مسلمانان باید با هم متحد شده و در راه خدا جهاد کنند؛ این جهاد همیشه به شکل نظامی نیست؛ بلکه ممکن است که در عرصه‌های فقهی و علمی و نظامی متجلی شود.

وی اظهار کرد: جهاد و اخلاص وظیفه بسیار بزرگی است که خداوند به ما، نسبت به آن امر کرده است به همین جهت باید در این زمینه اقدام کنیم و جهاد خود را به اخلاص معطر کنیم.

آیت الله مکارم شیرازی گفت: یکی از ابعاد هدایت ارایه راه برای رسیدن به مقصد است و قسمی از هدایت آن است که هادی دست ما را می‌گیرد و به سمت مطلوب و مراد هدایت می‌کند؛ هدایت خداوند هدایت از قسم دوم است، زیرا خداوند سلاح رسیدن به هدایت را به مردم ارایه کرده است.

این مرجع تقلید بیان کرد: اسلام دارای فرهنگ عظیمی است و این فرهنگ ما را به تمام فرهنگ‌های عالم محیط کرده است و اگر همه ما به این فرهنگ الهی ملتزم شویم می‌توانیم بر همه دشمنان خود غلبه کنیم.

وی بیان کرد: اسلام امروزه به سرعت در حال رشد است و کار به جایی رسیده است که یکی از متفکران و سیاست مداران آمریکایی بیان کرده است که یک روزی فرا می‌رسد که مردم آمریکا با صدای اذان از خواب بیدار می‌شوند.

آیت الله مکارم شیرازی افزود: این مسئله یک پیش فرض بسیار مهم لازم دارد و آن چیزی جز وحدت نیست، همه باید اهداف خود را خالص کنیم و در این مسیر حرکت کنیم؛ عنصر وحدت در این زمینه بسیار مهم و اساسی و زیربنایی است زیرا خداوند بیان فرموده است که اگر وحدت را حفظ نکنید دچار عذاب خواهید شد.

وی گفت: بر اساس امر خداوند متعال، همه ما باید متحد شویم و با احترام به عقاید یکدیگر اختلافات عقیدتی خود را با بیان کرده و در محافل علمی آن را بررسی کنیم، ‌ولی هیچگاه نباید این مسایل باعث اختلاف و دشمنی بیان شود.

این مرجع تقلید اظهار کرد: وحدت ملت ایران و عراق بسیار مهم و حساس مبارک است؛ این دو ملت مشترکات فرهنگی و مذهبی بسیاری با هم دارند و همیشه میهمان نوازی بسیار مناسبی نیز در این زمینه با هم دارند و امیدواریم برکات این وحدت بتواند ما را در رسیدن به اهداف دینی‌مان کمک کند.