قم- آیت‌الله جوادی آملی با تاکید بر نیاز جامعه به عاطفه و لطافت روحی بانوان گفت: باید بانوان را با همین روحیه لطیف و پر از عاطفه تربیت کنیم و نقش متربیان بسیار حساس است.

به گزارش شیعه پرس، آیت الله جوادی آملی در دیدار با مدیر حوزه‌های علمیه خواهران کشور و مدیر حوزه علمیه خواهران قم در بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسرا با استناد به آیه ۱۶۵ سوره نساء «رُسُلاً مُبَشِّرینَ وَ مُنْذِرینَ لِئَلاَّ یَکُونَ لِلنَّاسِ عَلَی اللَّهِ حُجَّهٌ بَعْدَ الرُّسُلِ وَ کانَ اللَّهُ عَزیزاً حَکیماً» به نقش بزرگ و ارزشمند نعمت عقل، اشاره کرد و گفت: خدای متعال اگر انبیا الهی را نمی‌فرستاد تا نیاز بشر را به او بیاموزند، همین عقل به خدا اعتراض می‌کرد؛ چون خداوند عقل را در انسان قرار داده، لذا برای اینکه مورد اعتراض حق واقع نشود، انبیا و راهنمایان زندگی بشر را فرستاده است.

این مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه عقل در تمام انسان‌ها وجود دارد؛ و میان مرد و زن تفاوتی وجود ندارد، افزود: تفاوت زنان و مردان، در جسم آن‌هاست که مربوط به ماده است و این تفاوت در ماده، در تمام موجودات اعم از حیوانات و گیاهان نیز وجود دارد؛ اما آنچه مایه ارزش انسان است، همان عقل اوست و این بشر است که باید از عقل خود به خوبی بهره بگیرد.

وی با بهره‌گیری از نظرات ابوعلی سینا در کتاب شفا و شاگردش بهمنیار و نیز ملاصدرا، به تبیین این مطلب پرداخت و ادامه داد: تفاوت‌های مادی و جسمی مردان و زنان بسیار بی‌ارزش است و آنچه حقیقت انسان را شکل می‌دهد، همان عقل اوست که هدایت‌گر است. بر اساس فرمایش مرحوم کلینی (ره)، همین عقل است که زمینه ثواب و عقاب را برای انسان ایجاد می‌کند.

این مرجع تقلید در ادامه با تاکید بر اینکه سعی کنید میزان رشد علمی، عقلی و معنوی طلاب را بالا برده و کاری کنید تا متعادل تربیت شوند و از گزند خرافه گرایی مصون باشند. احادیث جعلی را بشناسند و سراغ حرفه‌ای اساس نروند، گفت: انسان، خواهان لذت است و ما اگر معارف و حِکَم جذاب به افراد ارائه دهیم، دیگر سراغ لذت‌های سخیف و پست نمی‌روند؛ شیرینی مطالب علمی و معارف بلند دینی، مایه نشاط و تعالی روح بشر است و زن و مرد می‌بایست از این معارف ارزشمند بهره بگیرند.

آیت الله جوادی آملی با توجه به تساوی مردان و زنان در این امور گفت: زنان می‌توانند مرجعیت علمی و معنوی، خصوصاً برای بانوان داشته باشند.

وی افزود: مسئله رسالت، امامت، خلافت، قضاوت و … همه از امور اجرایی هستند، ولی ولایت پیامبر (ص) و امام (ع) از امور اجرایی نیستند، لذا وجود نازنین حضرت زهرا (س) هم از آن بهره دارند.

آیت الله جوادی آملی در پایان با بیان اینکه ما نیازمند عاطفه و لطافت روحی بانوان در جامعه هستیم، گفت: عدم وجود مادر در خانه، بسیار سنگین‌تر از نبود پدر است و باید بانوان را با همین روحیه لطیف و پر از عاطفه تربیت کنیم، لذا نقش شما مسئولان و مربیان بانوان طلبه بسیار سنگین است.