اردبیل – مدیر ستاد اقامه نماز استان اردبیل از تشکیل هنرواره نماز شمالغرب کشور در استان اردبیل خبر داد و گفت: هدف اصلی این هنرواره به کارگیری ظرفیت هنرمندان جهت ترویج فرهنگ نماز است.

به گزارش شیعه پرس، الله شکر عبدی که بعد از ظهر روز چهارشنبه در چهارمین اجلاس نماز استان اردبیل سخن می‌گفت به آثار و برکات نماز در زندگی بشر اشاره کرد و گفت: نماز راه و شیوه صحیح زندگی است و در صورتی که فرهنگ اقامه آن در جامعه نهادینه شود از آسیب‌های اجتماعی کاسته شده و نتایج آن در تربیت صحیح کودکان نمود خواهد داشت.

وی با بیان اینکه تمام تلاش ستاد اجرایی اقامه نماز استان آموزش و نهادینه کردن فرهنگ نماز در بین اقشار مختلف جامعه است افزود: در همین راستا برخی قوانین و نحوه اجرایی شدن اقامه نماز و گسترش فرهنگ اشاعه آن باید اصلاح شده و امکانات و بسترهای مناسب و لازم توسط دستگاه‌های فرهنگی استان نیز تأمین گردد.

مدیر ستاد اقامه نماز استان اردبیل اهداف اصلی برگزاری چهارمین اجلاس نماز در استان را آشنایی قشر نوجوانان با فرهنگ نماز عنوان کرد و گفت: جهت رونق مباحث دینی و فرهنگی و ترویج مسائل مذهبی باید همکاری‌های لازم با آموزش و پرورش صورت گیرد تا دانش آموزان با معرفت و شناخت کافی به فرایض دینی خود بپردازند.

بررسی عملکرد دستگاه‌های اجرایی در خصوص اقامه نماز

عبدی در ادامه از ارزیابی دستگاه‌های اجرایی استان در حوزه ترویج نماز خبر داد و افزود: ۷۴ دستگاه اجرایی مورد بررسی و نظارت کامل قرار گرفتند که ۶ دستگاه شایسته تقدیر ویژه و ۲۳ دستگاه شایسته تقدیر شناخته شدند و ۳۶ دستگاه نیز شرایط قابل قبولی داشتند اما سایر دستگاه‌ها قابل تذکر بودند که امید می‌رود با اهتمام بیشتر شرایط‌شان ارتقا یابد.

وی شعار چهارمین اجلاس نماز استان را پیوند خانه، مدرسه و نماز عنوان کرد و گفت: این اقدام فرهنگی ابتدا باید از دستگاه‌های اجرایی و مدارس آغاز شود و سپس با برپایی نمایشگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی مناسب در جامعه نهادینه شود.

وی تصریح کرد: در سال جاری و با همکاری و مشارکت حوزه هنری استان اولین هنرواره نماز شمالغرب کشور تشکیل و از ظرفیت مناسب هنرمندان و فعالان این عرصه در راستای ترویج فرهنگ نماز استفاده شد.

مدیر ستاد اقامه نماز استان اردبیل فعالیت این ستاد را در سه محور آموزشی، فرهنگی، نظارت و ارزیابی عنوان کرد و ادامه داد: در بحث آموزشی و فرهنگی سال گذشته بیش از ۲۱۵ نشست معارف نماز با جمعیت افزون بر هشت هزار و ۲۰۰ نفر، هفت دوره آموزشی در قالب تشکیل ۲۴ کلاس با جمعیت یک هزار و ۱۳۷ نفر از جمله معلمان پایه سوم ابتدایی، پایه دهم متوسطه، مربیان مهدکودک‌ها و سایر فعالان نماز برگزار کرد.

به گزارش شیعه پرس، ۲ نفر از دانش‌آموزان، ۲ از نفر مدیران و معلمان فعال نمازی، همچنین ۲ نفر از مدیران‌کل دستگاه‌های اجرایی استان اردبیل و برگزیدگان فراخوان اجلاس در ادامه با اهدای لوحی تقدیر شدند.