عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: علومی مانند علوم انسانی که در حاشیه قرار دارد به تناسب شکل گرفته و در متن قرار بگیرند.

به گزارش پرس شیعه، حجت‌الاسلام حمید پارسانیا ظهر امروز در نخستین همایش حوزه و علوم انسانی اسلامی که با همکاری حوزه علمیه، دفتر تبلیغات خراسان و مؤسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلام، در محل تالار اجتماعات دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار شد اظهار داشت: در حوزه علوم انسانی اسلامی کار مهم و اساسی‌ باید انجام داد و راهی آغاز شود تا از وضعیت سختی که در آن گرفتار هستیم رها شویم.

وی افزود: مشکلمان این است که معیاری وارد کرده‌ایم که به گذشته تاریخی خود به دلایلی نامعلوم و نامعین ورود پیدا می‌کنیم و باید قبل از هراقدامی طبقه‌بندی علوم را داشته باشیم.

رئیس کمیسیون حوزوی شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه این نظام در دانایی مستقر شده است، خاطرنشان کرد: حجابی که داریم تعریفی از علم است به گونه‌ای که انسانیت را جدای از علوم انسانی به کار برده‌ایم و این نظام در دانایی مستقر شده و نشانه آن از درون دبستان تا سطوح بالای آموزش عالی مشهود بوده و علم دانشی آزمون‌پذیر است.

پارسانیا تصریح کرد: فلسفه، فقه و کلام علم نیست اما جامعه شناسی علم است و وقتی که این تعریف را می‌‍‌پذیریم باید به علوم اجتماعی هم توجه کنیم و در گذشته تاریخ هم تفکرات اجتماعی و فلسفی داشته‌ایم.

وی تأکید کرد: مشکل جدی این است که وقتی به رشته‌ها وارد می‌شویم توجهی به جریان‌های آن و دانش انسانی آنها نداریم به طوری که دانش خود را به روش خود تعریف کرده‌ایم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه حوزه‌های علمیه در بخشی از علوم حاضر هستند و نباید شتاب‌زده وارد شوند و بستر علمی را به درستی شناسایی کنند، عنوان کرد: آنچه که نبوت و سعادت را اثبات می‌کند فقه را در منظر عقل قرار داده و اگر با روش عقلی وارد شویم به نتایج مطلوب‌تری می‌رسیم و فقه ما علم اجتماعی ماست که در دنیا زنده است و آن به خاطر حضور مؤثرش بوده است، اما سازمان‌های علمی ما این دانش را به عنوان علم نمی‌شناسند.

پارسانیا گفت: در دوره صفویه و ۲۰۰ سال پیش دوره افول فضای سیاسی بود اما دوره افول فضای علمی نبود و بخشی که امروز مانده بخش فقه و اصول بوده که بسیار ارزشمند است و حوزه باید مسیر محدودشدن فضای علمی تاریخی را به سوی شناخت و شناسایی بخش‌ها پیش ببرد، زیرا برای رشته‌های رایج حوزوی ما فقه، کلام و تفسیر از سوح مقدماتی تا عالی وجود دارد.

وی افزود: حوزه‌های علمیه ما باید ظرفیت پذیرش مهمان را داشته باشند و باید علوم مادر و تبیین کننده در متن قرار بگیرند و علومی مانند علوم انسانی که در حاشیه قرار دارد به تناسب شکل گرفته و در متن قرار بگیرند.